5 znanych niemieckich zabytków

 5 znanych niemieckich zabytków to temat kolejnej akcji blogerów językowo-kulturowych pod hasłem „W 80 blogów dookoła świata”.

Każdy kraj posiada jakieś zabytki, które są cennym składnikiem dziedzictwa narodowego. Dlatego warto o nie dbać i o nich mówić. Właściwie trudno określić, które zabytki są najbardziej znane. To opinia subiektywna dla każdego. Co ciekawego można zwiedzić w Niemczech?Na początek wybrałam zabytki Berlina będące niewątpliwie niemiecką wizytówką.


Brama Brandenburska (das Brandenburger Tor) jest chyba najbardziej znanym obiektem historycznym, z racji umieszczania jej w różnych ważnych miejscach np. jak przewodniki, monety. Imponująca Brama składa się z 12 kolumn doryckich i 5 monumentalnych przejść wzorowana na greckiej bramie. Na górze umiejscowiona jest bogini zwycięstwa Wiktoria. Brama została wzniesiona w XVIII wieku na zlecenie Fryderyka Wilhelma II (projekt : Carl Gotthard Langhans). To symbol zjednoczonych Niemiec, miejsce spotkań Berlińczyków i turystów, którzy chcą ten obiekt koniecznie obejrzeć z bliska.

Następnym ważnym obiektem historycznym o niebywałej świetności w Berlinie jest der Reichstag – gmach parlamentu zbudowany w XIX wieku w stylu neorenesansowym. Nad kolumnami widnieje napis „Dem Deutschen Volke” – narodowi niemieckiemu. Górę budynku wieńczy przepiękna kopuła o średnicy 40 m. Od 1918 roku obradował tam parlament II Rzeszy a później Rzeszy Weimarskiej. W 1933 roku budynek częściowo spłonął a w czasie II wojny światowej uległ ruinie jako symbol niemieckiego nazizmu. Obecnie Reichstag jest siedzibą niemieckiego parlamentu. Jest otwarty dla zwiedzających (wstęp bezpłatny) gdzie można podziwiać piękną kopułę i restaurację na najwyższym piętrze.

Na trzecie miejsce awansowała u mnie Katedra w Kolonii (der Kölner Dom). To największy obiekt sakralny w Niemczech. Budowano ją od XIII wieku przez następne 600 lat. Krążyła nawet taka przepowiednia w Niemczech przez stulecia, że prędzej nastąpi koniec świata niż zakończy się budowa katedry. Kościół o wysokości 157 m był przez lata największym budynkiem świata. 24 tonowy Dzwon (die Glocke) Świętego Piotra – Gruby Piotrek (Dicker Pitter) jest największym dzwonem na świecie, uruchamianym tylko w największe święta. W czasie wojny katedra przetrwała z małymi uszkodzeniami, mimo że całe miasto było zrównane z ziemią podczas bombardowania. Wnętrze katedry jest dość ubogie w porównaniu z innymi katedrami, ale można obejrzeć wspaniały Relikwiarz i Ołtarz Trzech Króli, Rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem i cudowne freski. Katedra będąca na liście światowego dziedzictwa Unesco jest odwiedzana rocznie przez 6 mln turystów.

Prawdziwy majstersztyk to katedra w Akwizgranie (Aachener Münster, Kaiserdom) – pod wezwaniem św. Marii składająca się z trzech części, z których najstarszą jest dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego (die Pfalzkapelle) – jeden z nielicznych zabytków sztuki karolińskiej zachowanych do naszych czasów. Druga część to Westwerk a trzecia Gotyckie Prezbiterium. Kaplica  jest niezwykle atrakcyjnym zabytkiem niemieckim, wzorowanym na bizantyjskim kościele w Konstantynopolu (również na liście światowego dziedzictwa Unesco) zbudowana na planie ośmiokąta, który w starożytności uznawany był za kształt doskonały pomiędzy kołem a kwadratem, symbolizujący niebo i ziemię. Świątynia (das Gotteshaus) jest również celem pielgrzymkowym (die Pilgerreise) odwiedzanym co 7 lat, kiedy to wystawiana jest relikwia – der Schrein (ostatnio w 2014 roku).

 

5 atrakcja turystyczna to Ratusz w Lubece (Rathaus in Lübeck), który  jest przykładem gotyckiej architektury ceglanej. Wzniesiony został w XIV wieku jako jeden z zabytków hanzeatyckiego starego miasta (również na liście Unesco). Związek miast hanzeatyckich (Tzw. hanza) to była ciekawa inincjatywa, o której kiedyś napisze na moim blogu. Ratusz jest siedzibą burmistrza (der Bürgermeister) miasta oraz miejscem obrad lokalnego parlamentu po dzień dzisiejszy. Renesansowe schody (die Treppe) i reprezentacyjna fasada z wieżyczkami (die Türmchen) w stylu późnogotyckim to główne punkty charakterystyczne Ratusza w Lubece. Wspominam o Lubece, gdyż jest bliskim memu sercu miastem, które odwiedzałam wielokrotnie przechadzając się, zwiedzając i robiąc zakupy bummeln und einkaufen. W Niemczech jest mnóstwo zabytkowych miejsc godnych obejrzenia. Starając się wybrać tylko 5 musiałam zdać się na swoje osobiste upodobania. 

Źródło : wikipedia.org

 

To był wpis w ramach comiesięcznej „W 80 blogów dookoła świata”. Jeśli ktoś chciałby się przyłączyć się do grupy blogów językowych i kulturowych, napisz na blogi.jezykowe1@gmail.com. Zapoznaj się  też z naszym blogiem grupowym, na którym znajdziesz informacje o innych wspólnych inicjatywach.

5 znanych niemieckich zabytków to opis 5 niezwykłych miejsc, które trzeba obejrzeć będąc w Niemczech.

 

A co o zabytkach piszą inni blogerzy:

 Austria:

Viennese breakfast – 5 zabytków, których nie spodziewasz się znaleźć w Wiedniu

http://viennesebreakfast.com/5-zabytkow-w-wiedniu

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Muzeum Yunnańskie https://baixiaotai.blogspot.com/2018/04/muzeum-yunnanskie.html

Grecja:

Powiedz to po grecku: 5 najbardziej znanych zabytków Grecji

https://www.powiedztopogrecku.pl/5-najbardziej-znanych-zabytkow-grecji/

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym: 5 najbardziej przereklamowanych gruzińskich zabytków

https://innagruzja.blogspot.com/2018/04/5-najbardziej-przereklamowanych.html

Kirgistan:

Kirgiski.pl: 5 zabytków Kirgistanu

http://kirgiski.pl/2018/04/5-zabytkow-kirgistanu/

Norwegia:

Norwegolożka: Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć

http://norwegolozka.com/2018/04/25/top-5-norweskich-zabytkow-ktore-trzeba-zobaczyc

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym: 5 zabytkowych tureckich meczetów… o których prawdopodobnie nie słyszeliście

https://innaturcja.blogspot.com/2018/04/5-zabytkowych-tureckich-meczetow-o.html

Włochy:

Po Prostu Włoski: 5 najbardziej znanych zabytków we Włoszech

https://poprostuwloski.pl/5-najbardziej-znanych-zabytkow-we-wloszech

Studia, parla, ama: Top 5 włoskich zabytków

http://studiaparlaama.pl/w-80-blogow-dookola-swiata-top-5-wloskich-zabytkow/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 myśli w temacie “5 znanych niemieckich zabytków”

    1. Polecam Würzburg i Freiburg na południu. Dużo historii i pięknych widoków. Mieszkałam w okolicy Lubeki i Hamburga, więc te rejony najbardziej znam, ale południe jest warte obejrzenia.

  1. Zaintrygowała mnie bryła katedry w Aachen, wygląda trochę, jakby ktoś stworzył trzy odrębne projekty a potem połączył je w jedną bryłę. Muszę ją koniecznie dopisać do mojej listy “must see”.

    1. To prawda, wygląda jakby nie były budowane w tym samym czasie. Wielkie dzieła były tworzone latami a czasem zmieniała się koncepcja architekta. Kaplica wygląda najatrakcyjniej dla mnie. Architektura karolińska jest mi jednak mało znana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*