5 znanych niemieckich zabytków

 5 znanych niemieckich zabytków to temat kolejnej akcji blogerów językowo-kulturowych pod hasłem „W 80 blogów dookoła świata”.

Każdy kraj posiada jakieś zabytki, które są cennym składnikiem dziedzictwa narodowego. Dlatego warto o nie dbać i o nich mówić. Właściwie trudno określić, które zabytki są najbardziej znane. To opinia subiektywna dla każdego. Co ciekawego można zwiedzić w Niemczech?Na początek wybrałam zabytki Berlina będące niewątpliwie niemiecką wizytówką.


Brama Brandenburska (das Brandenburger Tor) jest chyba najbardziej znanym obiektem historycznym, z racji umieszczania jej w różnych ważnych miejscach np. jak przewodniki, monety. Imponująca Brama składa się z 12 kolumn doryckich i 5 monumentalnych przejść wzorowana na greckiej bramie. Na górze umiejscowiona jest bogini zwycięstwa Wiktoria. Brama została wzniesiona w XVIII wieku na zlecenie Fryderyka Wilhelma II (projekt : Carl Gotthard Langhans). To symbol zjednoczonych Niemiec, miejsce spotkań Berlińczyków i turystów, którzy chcą ten obiekt koniecznie obejrzeć z bliska.

Następnym ważnym obiektem historycznym o niebywałej świetności w Berlinie jest der Reichstag – gmach parlamentu zbudowany w XIX wieku w stylu neorenesansowym. Nad kolumnami widnieje napis „Dem Deutschen Volke” – narodowi niemieckiemu. Górę budynku wieńczy przepiękna kopuła o średnicy 40 m. Od 1918 roku obradował tam parlament II Rzeszy a później Rzeszy Weimarskiej. W 1933 roku budynek częściowo spłonął a w czasie II wojny światowej uległ ruinie jako symbol niemieckiego nazizmu. Obecnie Reichstag jest siedzibą niemieckiego parlamentu. Jest otwarty dla zwiedzających (wstęp bezpłatny) gdzie można podziwiać piękną kopułę i restaurację na najwyższym piętrze.

Na trzecie miejsce awansowała u mnie Katedra w Kolonii (der Kölner Dom). To największy obiekt sakralny w Niemczech. Budowano ją od XIII wieku przez następne 600 lat. Krążyła nawet taka przepowiednia w Niemczech przez stulecia, że prędzej nastąpi koniec świata niż zakończy się budowa katedry. Kościół o wysokości 157 m był przez lata największym budynkiem świata. 24 tonowy Dzwon (die Glocke) Świętego Piotra – Gruby Piotrek (Dicker Pitter) jest największym dzwonem na świecie, uruchamianym tylko w największe święta. W czasie wojny katedra przetrwała z małymi uszkodzeniami, mimo że całe miasto było zrównane z ziemią podczas bombardowania. Wnętrze katedry jest dość ubogie w porównaniu z innymi katedrami, ale można obejrzeć wspaniały Relikwiarz i Ołtarz Trzech Króli, Rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem i cudowne freski. Katedra będąca na liście światowego dziedzictwa Unesco jest odwiedzana rocznie przez 6 mln turystów.

Prawdziwy majstersztyk to katedra w Akwizgranie (Aachener Münster, Kaiserdom) – pod wezwaniem św. Marii składająca się z trzech części, z których najstarszą jest dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego (die Pfalzkapelle) – jeden z nielicznych zabytków sztuki karolińskiej zachowanych do naszych czasów. Druga część to Westwerk a trzecia Gotyckie Prezbiterium. Kaplica  jest niezwykle atrakcyjnym zabytkiem niemieckim, wzorowanym na bizantyjskim kościele w Konstantynopolu (również na liście światowego dziedzictwa Unesco) zbudowana na planie ośmiokąta, który w starożytności uznawany był za kształt doskonały pomiędzy kołem a kwadratem, symbolizujący niebo i ziemię. Świątynia (das Gotteshaus) jest również celem pielgrzymkowym (die Pilgerreise) odwiedzanym co 7 lat, kiedy to wystawiana jest relikwia – der Schrein (ostatnio w 2014 roku).

 

5 atrakcja turystyczna to Ratusz w Lubece (Rathaus in Lübeck), który  jest przykładem gotyckiej architektury ceglanej. Wzniesiony został w XIV wieku jako jeden z zabytków hanzeatyckiego starego miasta (również na liście Unesco). Związek miast hanzeatyckich (Tzw. hanza) to była ciekawa inincjatywa, o której kiedyś napisze na moim blogu. Ratusz jest siedzibą burmistrza (der Bürgermeister) miasta oraz miejscem obrad lokalnego parlamentu po dzień dzisiejszy. Renesansowe schody (die Treppe) i reprezentacyjna fasada z wieżyczkami (die Türmchen) w stylu późnogotyckim to główne punkty charakterystyczne Ratusza w Lubece. Wspominam o Lubece, gdyż jest bliskim memu sercu miastem, które odwiedzałam wielokrotnie przechadzając się, zwiedzając i robiąc zakupy bummeln und einkaufen. W Niemczech jest mnóstwo zabytkowych miejsc godnych obejrzenia. Starając się wybrać tylko 5 musiałam zdać się na swoje osobiste upodobania. 

Źródło : wikipedia.org

 

To był wpis w ramach comiesięcznej „W 80 blogów dookoła świata”. Jeśli ktoś chciałby się przyłączyć się do grupy blogów językowych i kulturowych, napisz na blogi.jezykowe1@gmail.com. Zapoznaj się  też z naszym blogiem grupowym, na którym znajdziesz informacje o innych wspólnych inicjatywach.

5 znanych niemieckich zabytków to opis 5 niezwykłych miejsc, które trzeba obejrzeć będąc w Niemczech.

 

A co o zabytkach piszą inni blogerzy:

 Austria:

Viennese breakfast – 5 zabytków, których nie spodziewasz się znaleźć w Wiedniu

http://viennesebreakfast.com/5-zabytkow-w-wiedniu

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Muzeum Yunnańskie https://baixiaotai.blogspot.com/2018/04/muzeum-yunnanskie.html

Grecja:

Powiedz to po grecku: 5 najbardziej znanych zabytków Grecji

https://www.powiedztopogrecku.pl/5-najbardziej-znanych-zabytkow-grecji/

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym: 5 najbardziej przereklamowanych gruzińskich zabytków

https://innagruzja.blogspot.com/2018/04/5-najbardziej-przereklamowanych.html

Kirgistan:

Kirgiski.pl: 5 zabytków Kirgistanu

http://kirgiski.pl/2018/04/5-zabytkow-kirgistanu/

Norwegia:

Norwegolożka: Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć

http://norwegolozka.com/2018/04/25/top-5-norweskich-zabytkow-ktore-trzeba-zobaczyc

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym: 5 zabytkowych tureckich meczetów… o których prawdopodobnie nie słyszeliście

https://innaturcja.blogspot.com/2018/04/5-zabytkowych-tureckich-meczetow-o.html

Włochy:

Po Prostu Włoski: 5 najbardziej znanych zabytków we Włoszech

https://poprostuwloski.pl/5-najbardziej-znanych-zabytkow-we-wloszech

Studia, parla, ama: Top 5 włoskich zabytków

http://studiaparlaama.pl/w-80-blogow-dookola-swiata-top-5-wloskich-zabytkow/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 myśli w temacie “5 znanych niemieckich zabytków”

    1. Polecam Würzburg i Freiburg na południu. Dużo historii i pięknych widoków. Mieszkałam w okolicy Lubeki i Hamburga, więc te rejony najbardziej znam, ale południe jest warte obejrzenia.

  1. Zaintrygowała mnie bryła katedry w Aachen, wygląda trochę, jakby ktoś stworzył trzy odrębne projekty a potem połączył je w jedną bryłę. Muszę ją koniecznie dopisać do mojej listy „must see”.

    1. To prawda, wygląda jakby nie były budowane w tym samym czasie. Wielkie dzieła były tworzone latami a czasem zmieniała się koncepcja architekta. Kaplica wygląda najatrakcyjniej dla mnie. Architektura karolińska jest mi jednak mało znana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*