Festyny ludowe w Niemczech są bardzo popularne i często odwiedzane. Najwięcej jest ich we wrześniu.
Festyny ludowe w Niemczech to artykuł, który powstał dzięki akcji : Miesiąc Języków, prowadzonej razem z innymi blogerami językowo-kulturowymi. Codziennie o godz. 9 ukazuje się nowy wpis na temat, z czym kojarzy się wrzesień w danym kraju. Akcja ma na celu zachęcenie do nauki języków obcych a inspiracją jest Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września. Mamy nadzieję, że ciekawe tematy Was zaintrygują do czytania kolejnych artykułów. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Der September ist der neunte Monat des Jahres und hat 30 Tage. 22 lub 23 Września następuje zrównanie dnia z nocą. W tych dniach zaczyna się jesień (der Herbst). Nie wiem jak Wy, ale ja nie znoszę jak kończy się lato (der Sommer endet). To jest dla mnie nieprzyjemne (unangenehm). Wiem, że każda pora roku ma swoje plusy, ale mimo wszystko nie przepadam za jesienią. Oczywiście wrzesień jest dużo lepszy niż listopad (der November).
Wolne dni we wrześniu : Feiertage im September:
8 September – Maria Geburt in Lichtenstein ist frei
24 September – Heiliger Ruper von Salzburg in Österreich
In Deutschland gibt es im September keine gesetzlichen Feiertage – w Niemczech nie ma wolnych dni od pracy we wrześniu.
Najbardziej znanym festynem jest Oktoberfest, który wbrew pozorom wcale nie zaczyna się w październiku tylko we wrześniu. W tym roku startuje 16 września czyli już za kilka dni a kończy 3 października. Festyn gromadzi 6 mln gości. Wiele osób już pisało na ten temat, ale każdy może wnieść coś nowego. Na 43 ha Theresienwiese (łąki Teresy) w Monachium odbywa się huczna zabawa połączona z piciem piwa i jedzeniem przysmaków bawarskich.
Posłuchaj jak bawią się goście w czasie festynów i jaka króluje tam muzyka: OKTOBERFEST.
Piwo jest ulubionym napojem Niemców. Mają wiele gatunków piwa takich jak : Pilsner, Radler, Dunkles (ciemne), Weizen (pszeniczne), Rauchbier, Kölsch itp. „W roku 1516 bawarski książę Wilhelm IV wydał w Ingolstadt, prawo dotyczące czystości piwa, które od 1919 z drobnymi modyfikacjami stosowane jest dla całych Niemiec. Tradycję produkcji piwa kontynuowały zakony m.in. Paulini oraz Franciszkanie. Pierwsze piwa niemieckie produkowane były głównie w Bawarii. Z biegiem lat rosła jednak jego popularność, aż stało się specjalnością wszystkich regionów w Niemczech” (źródło : Wikipedia).
Z czego robi się piwo? Oto składniki (die Zutaten):
– der Hopfen (chmiel)
– das Wasser (woda)
– die Bierhefe (drożdże piwne)
– die Braugerste (słód jęczmienny)
Dzień Niemieckiego Piwa obchodzony jest 23 kwietnia, ale na Oktoberfest wypija się go najwięcej. Wiadomo, że piwo pije się w kuflu (der Bierkrug, der Maßkrug). Chyba nie ma kraju, który by miał taką różnorodność pokali do piwa : małe, duże, szklane, metalowe, ceramiczne, z przykrywką lub bez, grawerowane lub gładkie. Dodatkowo Niemcy mają specjalne pokale na piwo pszeniczne (długie jak wazony na kwiaty, czyli (Weizenbierkrug) z tego względu, że w przypadku tego piwa piana (der Schaum) ma większą objętość i musi być na nią więcej miejsca. Do tego piwa dodaje się jeszcze słód pszeniczny. Gatunki : Kristallweizen, Hefe-Weizen, Dunkel Weizen i inne.
A o to jeden z moich kufli z napisem. Praktyczny dekielek sprawia, że owady nie wlatują.
Im Himmel gibt’s kein Bier, drum trinken wir es hier – w niebie nie ma piwa, dlatego pijemy je tutaj. Tak śpiewają Niemcy.
Każdy pretekst do wypicia piwa jest dobry, dlatego piwo na festynach leje się strumieniami. Kelnerki ubrane są w DRINDL (bawarski strój ludowy) : gorset (das Korsett), bluzka (die Bluse), spódnica (der Rock), fartuch (die Schürze) a mężczyźni : koszula (das Hemd), spodenki skórzane (die Lederhose), podkolanówki (Kniestrümpfe) i kapelusz (der Hut). Węzeł na fartuchu kobiety może oznaczać stan cywilny osoby. Gdy jest zawiązany po lewej strony, nosząca go dziewczyna jest panną (das Fräulein). Z prawej noszony jest przez mężatkę (verheiratete Frau), a z tyłu przez wdowę (die Witwe). W czasie festynu nie tylko obsługa nosi stroje ludowe, ale również wielu gości podtrzymuje tradycje noszenia takiego stroju.
Drugim co do wielkości festynem jest Das Cannstatter Volksfest in Stuttgart z 1818 roku (5 mln gości). Oprócz piwa i jadła graja tam również Trachtenkapellen (ludowe zespoły). Dla gości są atrakcje:
die Rutschbahn – ślizgawka
das Kettenkarusell – karuzela łańcuchowa
das Riesenrad – diabelski młyn (ogromne koło)
Der Wurstmarkt in Bad Dürkheim – ten festyn odbywa się w Pfalz przez 9 dni we wrześniu.Tu bardziej króluje wino (der Wein) niż piwo a do jedzenia są różnorodne, smaczne gatunki kiełbas (die Würste).
Der Freimarkt in Bremen – historia tego festynu sięga 950 lat. Festyn ma miejsce nie tylko na wolnym powietrzu, ale również w restauracjach bremeńskich pod hasłem : Musik, Tanz, Frölichkeit sogar im Ratskeller (piwnica ratuszowa). Czas tego festynu określany jest w Bremen jako piąta pora roku.
Der Kramermarkt in Oldenburg – największy festyn w północno-zachodniej części kraju przyciągający co roku 1,5 mln odwiedzających gości.
Wróć do wczorajszego artykułu o KURBAN BAYRAM a jutro przeczytaj koniecznie o : 11 WRZEŚNIA
Festyny ludowe w Niemczech przyciągają ogromne rzesze ludzi z kraju i zagranicy. Niemcy bardzo lubią się bawić przy piwie i kapelach ludowych.
®2016 Copyright by Beata Jodel