Niemiecki serial kryminalny

Niemiecki serial kryminalny to popularny gatunek filmów. Jednym z najbardziej znanych był Derrick. 

Niemiecki serial kryminalny Derrick był nadawany w Niemczech od 1974 do 1998 roku. Telewizja niemiecka ZDF nakręciła ponad 280 odcinków kryminalnych zagadek rozwiązywanych przez komisarza Derricka – charyzmatyczną postać inspektora kryminalnego. Mówił w specyficzny sposób, powtarzając znacząco niektóre ważne sentencje. Dostojny pan w doświadczonym wieku, ubrany w elegancki trencz, zawsze pod krawatem. To nie był typ, który biega za podejrzanymi. Jego siła polegała na zdobywaniu zaufania u sprawców lub osób powiązanych z przestępstwem. Podchodził do nich psychologicznie, wyciągając właściwe wnioski z zachowania się podejrzanych.

W główną rolę wcielił się niemiecki aktor Horst Tappert (jako Stephan Derrick), a jego nieodłącznym asystentem był Fritz Wepper (jako Harry Klein). Film wyświetlany był w ponad 100 krajach, w tym również w Polsce w latach 80 tych. Nadal można obejrzeć poszczególne odcinki na kanale youtube, co ostatnio uczyniłam. Akcja serialu rozgrywała się w Monachium i okolicach.

Oto przydatne słownictwo w dziedzinie filmów kryminalnych:

Die Fernsehkrimiserie – kryminalny serial telewizyjny

Die Kriminalpolizei – policja kryminalna

Der Oberinspektor – nadisnspektor

Der Kriminalinspektor – Inspektor kryminalny

Die Mordkommission – komisja morderstw

Der Mord – morderstwo

Der Mörder – morderca

Der Serienmörder – seryjny morderca

jemanden ermörden – kogoś zamordować

Der Tatort – miejsce przestępstwa

Der Täter – przestępca

Der Verdächtige – podejrzany

den Verdacht haben – mieć podejrzenie

Die Spuren – ślady

Der Beweis – dowód

Das Verbrechen – przstępstwo

Der Zeuge – świadek

Das Gefängnis, die Gefangenschaft – więzienie

Der Knast – potocznie : pudło

Niemiecki film kryminalny do dobre narzędzie do nauki języka niemieckiego. Ja osobiście wykorzystałam je w swojej nauce i polecam też innym.

Das ist ein eleganter Kriminalinspektor mit der Lupe

Niemiecki serial kryminalny Derrick miał również swoją kontrowersyjną stronę za sprawą głównego aktora. Otóż niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung w 2013 roku wykryła, że Horst Tappert był w czasie II wojny w Waffen SS. Jednostka, w której służył przyszły Derrick pod nazwą Totenkopf (trupia czaszka) uznawana była za jedną z okrutniejszych w niemieckiej armii. Po latach Tappert twierdził, że w czasie wojny budował mosty i pracował jako sanitariusz w ZSRR. Nie pierwszy to raz duchy wojny wyszły na światło dzienne, choć były długo skrywane. Prawie nikt nie przyznawał się do swojej niechlubnej działalności wojennej, zamiatając te sprawy pod dywan. Potem okazywało się, że większość Niemców pracowała w okresie wojny jako kucharze albo sanitariusze. Winnych nie było. Afera z przeszłością w Waffen SS aktora wyszła na jaw już po jego śmierci i wówczas telewizja niemiecka zaprzestała nadawanie serialu. W ślad za nią uczyniły to również inne kraje, w tym Polska.

Inną ciekawostką związaną z serialem jest to że jeden z modeli BMW 3, rocznik 1998 został nazwany Modell Derrick z powodu reflektorów, które przypominały podkrążone oczy aktora. Taka nazwa modelu BMW świadczy o dużej popularności tego serialu.

Ja osobiście polubiłam Horsta Tapperta za grę aktorską w serialu Derrick, choć jego przeszłość wojenna zastawia na nim jakąś skazę. Kto by pomyślał …. trupia czaszka …. to nawet pasuje tematycznie do kryminału:).

Posłuchaj charakterystycznej muzyki w czołówce filmu jednego z odcinków.

Niemiecki serial kryminalny to historia serialu pod nazwą Derrick. Oczywiście były też inne seriale kryminalne w Niemczech, ale ten wydał mi się szczególnie interesujący.

Wpis powstał z okazji kolejnej akcji blogerów językowo-kulturowych. 25 każdego miesiąca o godzinie 10 publikujemy swoje artykuły na zadany temat. Dzisiaj tematem jest kryminał w kraju blogera.

Przeczytaj co w temacie kryminału mają do powiedzenia blogerzy z innych krajów:

Austria

 

Viennese breakfast – 15 austriackich kryminałów http://viennesebreakfast.com/ 15-austriackich-kryminalow/

 

Chiny

 

Biały Mały Tajfun – Sędzia Di – http://baixiaotai.blogspot.com/2016/11/sedzia-di.html

 

Francja

 

Francuskie i inne notatki Niki – Od Navarro do Renoir

 

http://notatkiniki.blogspot.com/2016/11/od-navarro-do-renoir.html

 

Kirgistan/Uzbekistan

 

Kirgiski.pl – “Wschodnia spuścizna”, czyli uzbecki kryminał po rosyjsku – http://kirgiski.pl/2016/11/wschodnia-spuscizna-czyli-uzbecki-kryminal-po-rosyjsku/

 

 

Enesaj.pl – “Wschodnia spuścizna” Andrieja Anisimowa – fragment powieści – http://enesaj.pl/2016/11/wschodnia-spuscizna-andrieja-anisimowa-fragment-powiesci/

 

 

Szwecja

 

Szwecjoblog: Palcem po mapie szwedzkich kryminałów

 

http://szwecjoblog.blogspot.com/2016/11/palcem-po-mapie-szwedzkich-kryminaow.html

 

 

Turcja

 

Turcja okiem nieobiektywnym: Filmowy Stambuł w trzech odsłonach

 

http://innaturcja.blogspot.com/2016/11/filmowy-stambu-w-trzech-odsonach.html

 

 

USA

 

Specyfika Języka: TOP 5 amerykańskich seriali kryminalnych do nauki angielskiego http://specyfikajezyka.blogspot.com/2016/11/kryminal-w-80-blogow.html

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

8 myśli w temacie “Niemiecki serial kryminalny”

    1. Tak, to taki model. Oczywiście zadziałała tu wyobraźnia, że reflektory przypominają oczy Derricka, które faktycznie były dość mocno podkrążone. Kształt reflektorów zmienił się z wąskich na bardziej okrągłe. Serial był ogromnie popularny w tamtych latach i na dodatek główny bohater jeździł często BMW w filmie.

    1. Ciekawość akcji w serialu pobudza naszą motywację do nauki języka. A najpiękniejszy jest moment kiedy zaczynamy wszystko lub prawie wszystko rozumieć :).

    1. Ciężko się przyznać do kryminalnych historii. Człowiek już taki jest, że lubi się wybielać albo przemilczeć błędy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*