10 porad dla turysty w Niemczech to potrzebne wskazówki dla osób, które chcą zasięgnąć informacji przed pierwszym wyjazdem do Niemiec.
Dzisiejszy artykuł powstał w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata" i jest poświęcony poradom dla turysty w Niemczech. Na końcu tego wpisu możesz poczytać jak to wygląda u innych blogerów. Ale zanim to nastąpi zapraszam Cię na mój wpis, w którym dowiesz się o czym warto wiedzieć jak planujesz podróż do Niemiec.
Wakacje to czas odpoczynku oraz podróży. Wiele osób wybiera drogę samochodową, by wyjechać do Niemiec. W końcu to nasz bliski sąsiad, więc podróż jest nie jest zbyt męcząca i kosztowna. Jednak przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, jakie przepisy i zwyczaje obowiązują na ich terytorium. Oto 10 wskazówek:
1. Użyteczne słowa na początek (Zum Anfang). Turysta, który nie zna niemieckiego powinien opanować słówka, które są niezbędne w czasie podróży i całego wyjazdu:
Eingang [Ajngang] – wejście
Ausgang [Ausgang] – wyjście
Ziehen [cijen] – ciagnąć
Die Autobahn [di autoban] – autostrada
Die Tankstelle [di tanksztele] – stacja benzynowa
Ausfahrt [ausfart] – zjazd z autostrady
Entschuldigung [entszuldigung] – przepraszam (magiczne słowo) gdy kogoś potrącimy niechcąco np. w sklepie czy na ulicy
Eintritt verboten [ajntryt ferbotn] – wstęp wzbroniony
2. Przepisy drogowe (die Verkehrsregeln). We wszystkich europejskich państwach akceptowane jest prawo jazdy (der Führerschein) wydawane w Polsce. Poza tym, podobnie jak w naszym kraju, kierowca powinien być wyposażony w dowód rejestracyjny (Autopapiere) z aktualnym wpisem badania technicznego oraz wykupionym ubezpieczeniem OC (die Autoversicherung).
Prędkości – Geschwindigkeiten [geszwindyśkajtn]
50 km/h – w terenie zabudowanym (in der Ortschaft),
100 km/h w terenie niezabudowanym (auβer der Ortschaft),
130 km/h na autostradzie (die Autobahn)
Autostrady są bezpłatne (kostenlos)
0,5 promila – dozwolona ilość alkoholu we krwi (Alkohol im Blut) – można spokojnie wypić jedno piwo lub trochę wina
Światła włączone w dzień jedynie w tunelach (Licht an)
Uprzejmość dla pieszych – jak tylko pieszy podejdzie do przejścia dla pieszych należy się zatrzymać tak jak robią to inni kierowcy.
Co trzeba mieć w samochodzie : apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
Uwaga: Jeśli zobaczysz przed sobą samochód policyjny z napisem na dachu auta „BITTE FOLGEN” to oznacza Polizei Kontrolle. Musisz za nim pojechać i poddać się kontroli. Prawdopodobnie złamałaś (łeś) jakiś przepis i trzeba będzie zapłacić karę (die Strafe). Tu nie da się nic załatwić.
3. Prezent (das Geschenk). Gdy idziemy w gościnę (der Besuch), np. na kolację bierzemy z sobą prezent. To może być butelka wina (eine Flasche Wein) lub coś własnoręcznie zrobionego np. konfitury lub ogórki. Nie zdejmujemy butów i nie wkładamy tam kapci. Toast wznosimy mówiąc „Prost” albo „Skol” (zapożyczone ze Skandynawii).
4. Pora obiadowa (die Mittagsszeit). Niemcy jedzą obiady dość wcześnie o godzinie 12 lub 12.30. Tę porę należy uszanować i nie odwiedzać ich spontanicznie, ponieważ potrzebują spokoju i niechętnie otwierają drzwi. No chyba, że jesteśmy zaproszeni na obiad. W wielu miejscach usłyszymy o tej porze: MAHLZEIT – typowe pozdrowienie oznaczające Czas Posiłku. Odpowiedzią jest również MAHLZEIT. Bardzo mnie ten zwyczaj zadziwił na początku mojego pobytu w Niemczech.
5. Napiwki w restauracjach (das Trinkgeld). W Niemczech napiwki płaci się głównie w restauracjach z obsługą kelnerską. Zwyczajowo daje się od 5 do 10% od sumy rachunku. Na koniec możemy opowiedzieć „Der Rest ist für Sie” – reszta dla Pana/Pani.
10 porad dla turysty w Niemczech to informacje o tradycjach i przepisach panujących w tym kraju. Lepiej zaznajomić się z nimi przed wyjazdem aby nie było niespodzianek.
6. Segregacja śmieci (die Müllsortierung).
Niemcy są bardzo uświadomieni ekologicznie i dlatego mają dobrze zorganizowany system segregacji śmieci. Segregują szkło, plastik, kompost, żółty worek (o wielkości 90×62 cm) na opakowania po jogurtach i serkach (gelber Sack). Różne kolory butelek wrzucane są do osobnych kontenerów. Nie ma mowy, aby wyrzucać wszystko do jednego śmietnika.
7. Opakowania zwrotne (das Leergut). Klienci w Niemczech płacą kaucję za butelki plastikowe. Zużyte butelki są skupowane w automatach znajdujących się w supermarketach. Butelka po wrzuceniu do automatu jest skanowana i sczytywany jest kod kreskowy. Po oddaniu butelek wydawany jest wydruk z którym można pójść do kasy po pieniądze. Butelki szklane np. po piwie oddawane są do sklepu często w skrzynce i otrzymuje się zwrot kaucji lub kupuje się następną skrzynkę piwa po odliczeniu kaucji. Taki system funkcjonuje w krajach UE i przynosi duże korzyści. Dlaczego nie działa to w Polsce?
8. Zakupy w niedzielę (Einkaufen). W Niemczech sklepy są zamknięte w niedzielę. Jedynie na stacji benzynowej (die Tankstelle) można kupić coś spożywczego (Lebensmittel) jak zabraknie. Najtaniej zakupy w pozostałe dni można zrobić w sklepach sieciowych typu ALDI i LIDL przeważnie do godziny 20 w dużych miastach a w małych do 18.30.
9. Kościół i msze (Kirchen und Messen). W kościołach jest często tylko jedna msza dziennie. Nierzadko zdarza się, że jeden ksiądz obsługuje 2 kościoły w blisko siebie położonych miejscowościach. Sytuacja taka jest ze względu na niską frekwencję wiernych w kościołach. Niemców obowiązuje podatek kościelny (der Kirchensteuer), z którego utrzymywany jest kościół i ksiądz. Jeśli ktoś deklaruje ateizm nie płaci tego podatku i co za tym idzie nie korzysta z żadnych usług kościelnych.
10. Wizyta u lekarza/lekarki (der Arztbesuch oder die Ärztinbesuch). Dobrze jest wcześniej zamówić wizytę lekarską u lekarza domowego (der Hausarzt), aby uniknąć kolejek . Najwygodniej zarejestrować się w praktyce lekarskiej blisko miejsca zamieszkania. Wystarczy okazać plastikową kartę ubezpieczenia (którą dostajemy bezpłatnie w NFZZ na wyjazdy zagraniczne). Są na niej wydrukowane nasze dane osobowe. W razie potrzeby lekarz pierwszego kontaktu zadecyduje, czy pacjent potrzebuje skierowania do specjalisty, czy nie. Większość praktyk lekarskich w Niemczech nie przyjmuje w weekendy i w środę w godzinach popołudniowych. Wiem to z autopsji, gdyż właśnie w środę po południu chciałam się udać do lekarza. W nagłych przypadkach można zgłosić się do szpitala. Numerem ratunkowym w Niemczech jest 112.
Więcej informacji o Niemczech ZNAJDZIESZ TUTAJ
10 porad dla turysty w Niemczech to zalecenia na temat przepisów drogowych oraz zwyczajów panujących u naszych sąsiadów. Warto to wiedzieć zanim się wyjedzie, żeby być na to przygotowanym.
Dowiedz się co piszą inni blogerzy na temat wskazówek dla turystów:
Chiny:
Biały Mały Tajfun – 10 porad – http://baixiaotai.blogspot.com/2016/07/10-porad.html
Finlandia:
Suomika – 10 porad dla turysty w Finlandii
http://suomika.pl/10-porad-dla-turysty-finlandii/
Francja:
Madou en France – Francuski poradnik turysty w pigułce http://www.madou.pl/2016/07/Francja-poradnik-turysty.html
Francuskie i inne notatki Niki – Pierwszy raz w Paryżu czy we Francji? Dekalog porad
http://notatkiniki.blogspot.com/2016/07/pierwszy-raz-w-paryzu-czy-we-francji.html
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: Pierwszy raz w Gruzji- 10 grzechów głównych
http://innagruzja.blogspot.com/2016/07/pierwszy-raz-w-gruzji-10-grzechow.html
Hiszpania:
Hiszpański na luzie – Jak połączyć urlop w Hiszpanii z turystyką językową. 10 porad
http://www.hiszpanskinaluzie.pl/2016/07/urlop-w-hiszpanii-rady.html
Japonia:
Japonia-info.pl – Porady dla wyjeżdżających do Japonii – http://japonia-info.pl/porady-dla-wyjezdzajacych-japonii/
Kirgistan:
Enesaj.pl – Pierwsza podróż do Kirgistanu
http://enesaj.pl/2016/07/pierwsza-podroz-do-kirgistanu/
Litwa:
Na Litwie – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz na Litwę
http://nalitwie.wordpress.com/2016/07/25/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy-raz-na-litwe
Niemcy:
Niemiecki po ludzku: 10 porad dla turysty
http://niemieckipoludzku.pl/?p=2021
Norwegia:
Norwegolożka: Pierwszy raz w Norwegii – co warto wiedzieć? https://norwegolozka.wordpress.com/2016/07/25/pierwszy-raz-w-norwegii-co-warto-wiedziec
Szwajcaria:
Między Francją a Szwajcarią – Szwajcaria: Praktyczne informacje dla turystów
http://www.miedzy-francja-a-szwajcaria.pl/2016/07/szwajcaria-praktyczne-informacje-dla.html
Wielka Brytania:
Angielski dla każdego – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Anglii http://angdlakazdego.blogspot.com/2016/07/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy.html
English Tea time – 10 wskazówek jak zaplanować wyjazd do Londynu http://www.english-tea-time.com/603-10-wskaz%C3%B3wek-jak-zaplanowa%C4%87-wyjazd-do-londynu.html
Language Bay– 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Londynu- "W 80 blogów dookoła świata #28"
http://language-bay.blogspot.com/2016/07/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy.html
Włochy:
Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad
https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2016/07/25/nasz-pierwszy-raz-we-wloszech-10-praktycznych-porad/
®2016 Copyright by Beata Jodel