10 porad dla turysty w Niemczech

10 porad dla turysty w Niemczech to potrzebne wskazówki dla osób, które chcą zasięgnąć informacji przed pierwszym wyjazdem do Niemiec.

 

Dzisiejszy artykuł powstał w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata" i jest poświęcony poradom dla turysty w Niemczech. Na końcu tego wpisu możesz poczytać jak to wygląda u innych blogerów. Ale zanim to nastąpi zapraszam Cię na mój wpis, w którym dowiesz się o czym warto wiedzieć jak planujesz podróż do Niemiec.

Wakacje to czas odpoczynku oraz podróży. Wiele osób wybiera drogę samochodową, by wyjechać do Niemiec. W końcu to nasz bliski sąsiad, więc podróż jest nie jest zbyt męcząca i kosztowna.  Jednak przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, jakie przepisy i zwyczaje obowiązują na ich terytorium. Oto 10 wskazówek:

1.  Użyteczne słowa na początek (Zum Anfang). Turysta, który nie zna niemieckiego powinien opanować słówka, które są niezbędne w czasie podróży i całego wyjazdu:

Eingang [Ajngang] – wejście

Ausgang [Ausgang] – wyjście

Ziehen [cijen] – ciagnąć

Die Autobahn [di autoban] – autostrada

Die Tankstelle [di tanksztele] – stacja benzynowa

Ausfahrt [ausfart] – zjazd z autostrady

Entschuldigung [entszuldigung] – przepraszam (magiczne słowo) gdy kogoś potrącimy niechcąco np. w sklepie czy na ulicy

Eintritt verboten [ajntryt ferbotn] – wstęp wzbroniony

2. Przepisy drogowe (die Verkehrsregeln). We wszystkich europejskich państwach akceptowane jest prawo jazdy (der Führerschein) wydawane w Polsce. Poza tym, podobnie jak w naszym kraju, kierowca powinien być wyposażony w dowód rejestracyjny (Autopapiere) z aktualnym wpisem badania technicznego oraz wykupionym ubezpieczeniem OC (die Autoversicherung).

Prędkości – Geschwindigkeiten [geszwindyśkajtn]

50 km/h – w terenie zabudowanym (in der Ortschaft),

100 km/h w terenie niezabudowanym (auβer der Ortschaft),

130 km/h na autostradzie (die Autobahn)

Autostrady są bezpłatne (kostenlos)

0,5 promila – dozwolona ilość alkoholu we krwi (Alkohol im Blut) – można spokojnie wypić jedno piwo lub trochę wina

Światła włączone w dzień jedynie w tunelach (Licht an)

Uprzejmość dla pieszych – jak tylko pieszy podejdzie do przejścia dla pieszych należy się zatrzymać tak jak robią to inni kierowcy.

Co trzeba mieć w samochodzie :  apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

wskazówki dla turysty w niemczech

Uwaga: Jeśli zobaczysz przed sobą samochód policyjny z napisem na dachu auta „BITTE FOLGEN” to oznacza Polizei Kontrolle. Musisz za nim pojechać i poddać się kontroli. Prawdopodobnie złamałaś (łeś) jakiś przepis i trzeba będzie zapłacić karę (die Strafe). Tu nie da się nic załatwić.

 

 

     3. Prezent (das Geschenk). Gdy idziemy w gościnę (der Besuch), np. na kolację bierzemy z sobą  prezent. To może być butelka wina (eine Flasche Wein) lub coś własnoręcznie zrobionego np. konfitury lub ogórki. Nie zdejmujemy butów i nie wkładamy tam kapci. Toast wznosimy mówiąc „Prost” albo „Skol” (zapożyczone ze Skandynawii).

4. Pora obiadowa (die Mittagsszeit). Niemcy  jedzą obiady dość wcześnie o godzinie 12 lub 12.30. Tę porę należy uszanować i nie odwiedzać ich spontanicznie, ponieważ potrzebują spokoju i niechętnie otwierają drzwi. No chyba, że jesteśmy zaproszeni na obiad. W wielu miejscach usłyszymy o tej porze:  MAHLZEIT – typowe pozdrowienie oznaczające Czas Posiłku. Odpowiedzią jest również MAHLZEIT. Bardzo mnie ten zwyczaj zadziwił na początku mojego pobytu w Niemczech.

5. Napiwki w restauracjach (das Trinkgeld)W Niemczech napiwki płaci się głównie w restauracjach z obsługą kelnerską. Zwyczajowo daje się od 5 do 10% od sumy rachunku. Na koniec możemy opowiedzieć „Der Rest ist für Sie” – reszta dla Pana/Pani.

10 porad dla turysty w Niemczech to informacje o tradycjach i przepisach panujących w tym kraju. Lepiej zaznajomić się z nimi przed wyjazdem aby nie było niespodzianek.

6. Segregacja śmieci (die Müllsortierung).

segragacja śmieci w NiemczechNiemcy są bardzo uświadomieni ekologicznie i dlatego mają dobrze zorganizowany system segregacji śmieci. Segregują szkło, plastik, kompost, żółty worek (o wielkości 90×62 cm) na opakowania po jogurtach i serkach (gelber Sack). Różne kolory butelek wrzucane są do osobnych kontenerów. Nie ma mowy, aby wyrzucać wszystko do jednego śmietnika.

7. Opakowania zwrotne (das Leergut). Klienci w Niemczech płacą kaucję za butelki plastikowe. Zużyte butelki są skupowane w automatach znajdujących  się w supermarketach. Butelka po wrzuceniu do automatu jest skanowana i sczytywany jest kod kreskowy. Po oddaniu butelek wydawany jest wydruk z którym można pójść do kasy po pieniądze. Butelki szklane np. po piwie oddawane są do sklepu często w skrzynce i otrzymuje się zwrot kaucji lub kupuje się następną skrzynkę piwa po odliczeniu kaucji. Taki system funkcjonuje w krajach UE i przynosi duże korzyści. Dlaczego nie działa to w Polsce?

8. Zakupy w niedzielę (Einkaufen). W Niemczech sklepy są zamknięte w niedzielę. Jedynie na stacji benzynowej (die Tankstelle) można kupić coś spożywczego (Lebensmittel) jak zabraknie. Najtaniej zakupy w pozostałe dni można zrobić w sklepach sieciowych typu ALDI i LIDL przeważnie do godziny 20 w dużych miastach a w małych do 18.30.

 

9. Kościół i msze (Kirchen und Messen)W kościołach jest często tylko jedna msza dziennie. Nierzadko zdarza się, że jeden ksiądz obsługuje 2 kościoły w blisko siebie położonych miejscowościach. Sytuacja taka jest ze względu na niską frekwencję wiernych w kościołach. Niemców obowiązuje podatek kościelny (der Kirchensteuer), z którego utrzymywany jest kościół i ksiądz. Jeśli ktoś deklaruje ateizm nie płaci tego podatku i co za tym idzie nie korzysta z żadnych usług kościelnych.

10. Wizyta u lekarza/lekarki (der Arztbesuch oder die Ärztinbesuch).  Dobrze jest wcześniej zamówić wizytę lekarską u lekarza domowego (der Hausarzt), aby uniknąć kolejek . Najwygodniej zarejestrować się w praktyce lekarskiej blisko miejsca zamieszkania. Wystarczy okazać plastikową kartę ubezpieczenia (którą dostajemy bezpłatnie w NFZZ na wyjazdy zagraniczne). Są na niej wydrukowane nasze dane osobowe. W razie potrzeby lekarz pierwszego kontaktu zadecyduje, czy pacjent potrzebuje skierowania do specjalisty, czy nie. Większość praktyk lekarskich w Niemczech nie przyjmuje w weekendy i w środę w godzinach popołudniowych. Wiem to z autopsji, gdyż właśnie w środę po południu chciałam się udać do lekarza. W nagłych przypadkach można zgłosić się do szpitala. Numerem ratunkowym w Niemczech jest 112.

Więcej informacji o Niemczech ZNAJDZIESZ TUTAJ

10 porad dla turysty w Niemczech to zalecenia na temat przepisów drogowych oraz zwyczajów panujących u naszych sąsiadów. Warto to wiedzieć zanim się wyjedzie, żeby być na to przygotowanym.

Dowiedz się co piszą inni blogerzy na temat wskazówek dla turystów:

Chiny:

Biały Mały Tajfun – 10 porad – http://baixiaotai.blogspot.com/2016/07/10-porad.html

Finlandia:

Suomika – 10 porad dla turysty w Finlandii

http://suomika.pl/10-porad-dla-turysty-finlandii/

 Francja:

Madou en France – Francuski poradnik turysty w pigułce http://www.madou.pl/2016/07/Francja-poradnik-turysty.html

Francuskie i inne notatki Niki – Pierwszy raz w Paryżu czy we Francji? Dekalog porad 

http://notatkiniki.blogspot.com/2016/07/pierwszy-raz-w-paryzu-czy-we-francji.html

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym:  Pierwszy raz w Gruzji- 10 grzechów głównych

http://innagruzja.blogspot.com/2016/07/pierwszy-raz-w-gruzji-10-grzechow.html 

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Jak połączyć urlop w Hiszpanii z turystyką językową. 10 porad

http://www.hiszpanskinaluzie.pl/2016/07/urlop-w-hiszpanii-rady.html

Japonia:

Japonia-info.pl – Porady dla wyjeżdżających do Japonii – http://japonia-info.pl/porady-dla-wyjezdzajacych-japonii/

Kirgistan:

Enesaj.pl – Pierwsza podróż do Kirgistanu

http://enesaj.pl/2016/07/pierwsza-podroz-do-kirgistanu/

Litwa:

Na Litwie – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz na Litwę
http://nalitwie.wordpress.com/2016/07/25/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy-raz-na-litwe

Niemcy: 

Niemiecki po ludzku: 10 porad dla turysty

http://niemieckipoludzku.pl/?p=2021

Norwegia:

Norwegolożka: Pierwszy raz w Norwegii – co warto wiedzieć? https://norwegolozka.wordpress.com/2016/07/25/pierwszy-raz-w-norwegii-co-warto-wiedziec

Szwajcaria:

Między Francją a Szwajcarią – Szwajcaria: Praktyczne informacje dla turystów

http://www.miedzy-francja-a-szwajcaria.pl/2016/07/szwajcaria-praktyczne-informacje-dla.html

Wielka Brytania: 

Angielski dla każdego – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Anglii http://angdlakazdego.blogspot.com/2016/07/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy.html

 

English Tea time – 10 wskazówek jak zaplanować wyjazd do Londynu http://www.english-tea-time.com/603-10-wskaz%C3%B3wek-jak-zaplanowa%C4%87-wyjazd-do-londynu.html

 

Language Bay–  10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Londynu- "W 80 blogów dookoła świata #28"

http://language-bay.blogspot.com/2016/07/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy.html 

Włochy:

Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad
https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2016/07/25/nasz-pierwszy-raz-we-wloszech-10-praktycznych-porad/

 

®2016 Copyright by Beata Jodel

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*