15 Ciekawostek Hamburga to moje wrażenia po wizycie w tym mieście.
Ostatnio odwiedziłam Hamburg i odkryłam go na nowo. Byłam tam wielokrotnie w przeszłości, ale dopiero teraz doceniłam tak naprawdę jego ciekawe, zabytkowe miejsca (Sehenswürdigkeiten). Przedstawiam tu 15 ciekawostek, które być może skłonią Was do odwiedzenia tego pięknego miasta. Hamburg był w czasie II wojny zniszczony w 70% nalotami dywanowymi w akcji alianckiej „Gomora” w 1943 roku a jednak podniósł się z tego i odzyskał swoją świetność, choć nie wszystko zostało odrestaurowane. Niektóre kamienice z XIX wieku przetrwały zwłaszcza w dzielnicy Eppendorf, gdzie można podziwiać pięknie odnowione fasady wraz z dekoracyjnymi elementami.
Co warto wiedzieć o Hamburgu i co trzeba tam zobaczyć?
1. Hamburg jest drugim co do wielkości miastem niemieckim zaraz po Berlinie. Zamieszkuje go ok. 1,8 mln mieszkańców, z czego 27% to obcokrajowcy (Ausländer).
2. Hamburg należał historycznie do ligi hanzeatyckich miast, stąd na tablicach rejestracyjnych widnieje skrót HH – Hansestadt Hamburg. Ostatni zjazd delegatów miast hanzeatyckich odbył się w 1669 roku, w którym wzięli udział przedstawiciele tylko 6 miast (Lubeka, Brema, Gdańsk (meine Stadt), Hamburg, Kolonia i Brunszwik), jednak sama organizacja oficjalnie nie została zlikwidowana.
3. Hamburg jest największym portem Niemiec, zajmującym ok 10% powierzchni miasta. Port (der Hafen) przeładowuje 140 mln ton ładunku rocznie. Wśród portów obsługujących kontenerowce hamburski port zajmuje drugie miejsce w Europie i siódme na świecie. Położony jest 120 km od linii morza, a mimo to może przyjąć największe kontenerowce świata.
4. W mieście znajduje się ponad 2 tys mostów (Brücken) a blisko 8 % powierzchni miasta zajmuje woda. Alster to 56 km dopływ Łaby (Elbe), który tworzy dwa jeziora w centrum miasta – Outer Alster i Inner Alster. To miejsce rekreacji i spędzania wolnego czasu w mieście.
5. Jedną z największych atrakcji turystycznych Hamburga jest targ – Der Fischmarkt. W każdą niedzielę w godzinach od 7:00 do 9:30 mnóstwo turystów odwiedza targ St. Pauli Fischmarkt w poszukiwaniu ryb, owoców i innych produktów.
6. Filharmonia o nazwie Elbphilharmonie została zaprojektowana przez szwajcarskich architektów. Stary magazyn kakao mieszczący się na terenie portu został przerobiony na gmach filharmonii o wymiarach 90 x 60 metrów i wysokości 110 metrów. Budynek góruje nad innymi portowymi budowlami i zachwyca swoim oryginalnym kształtem. Oprócz koncertów udostępniony jest do zwiedzenia i podziwiania widoku z góry na port i miasto.
7. Najwyższym obiektem w tym mieście jest wieża Heinrich-Hertz-Turm. Ta znana atrakcja turystyczna została zbudowana w latach 1965-1968 i wznosi się na ok. 280 m wysokości. Na wysokości 128 m znajduje się platforma widokowa wraz z restauracją.
8. Kościół św Michała (Kirche St. Michaelis) to jeden z zabytków ewangelicko-luterańskich, który warto zobaczyć. Wieża kościoła zwana też przez mieszkańców „Michel” dominuje nad miastem. Z platformy na szczycie można podziwiać panoramę miasta wraz z portem. Wieża ma aż 132 m wysokości i aby wejść na górę trzeba pokonać 453 stopnie.
9. Hamburski Ratusz (Hamburger Rathaus) jest najwyższym ratuszem w Europie (112 m) o długości 111 m. Architektura ratusza nawiązuje do włoskiego i niemieckiego renesansu. Pomiędzy niszami okiennymi stoi 20 cesarzy Cesarstwa Rzymskiego i Rzeszy Niemieckiej; od Karola Wielkiego do Franciszka II.
10. Zespół parkowy Planten un Blomen z ogrodem botanicznym, palmiarnią i największym ogrodem japońskim w Europie znajduje się w centrum Hamburga na terenie 47 ha. Nazwa pochodzi od dolnoniemieckiego języka i oznacza : Rośliny i Kwiaty. Piękne jest też jezioro parkowe z fontanną, przy którym latem odbywa się festiwal Wasserspiele oraz koncerty wodno-świetlne. W Hamburgu jest mnóstwo terenów zielonych.
11. W Hamburgu znajduje się największy w Europie i drugi na świecie cmentarz Ohlsdorf daw. (Hauptfriedhof Ohlsdorf). Cmentarz powstał w 1844 roku i zajmuje powierzchnię ok. 400 hektarów. Na jego terenie znajduje się 12 kaplic i mnóstwo ciekawych pomników nagrobkowych. Do tej pory miało tam miejsce 1,4 mln pochówków.
12. Metro (U-Bahn) w Hamburgu zostało uruchomione w 1912 roku. Podziemna kolej posiada 91 stacji rozmieszczonych na 4 liniach o łącznej długości ponad 106 km. System U-Bahn, wraz z kolejami miejskimi S-Bahn (kolej naziemna) i AKN Eisenbahn (kolej żelazna) , tworzą trzon transportu publicznego w mieście.
13. Talmud – Tora Realschule jest ciekawym budynkiem, na który natknęłam się spacerując po Hamburgu. Szkoła powstała w 1805 roku i była pierwszą żydowską szkołą w Niemczech działającą do okresu wojny. Nauczanie było bezpłatne i przeznaczone tylko dla chłopców. Lekcje prowadzono w języku hebrajskim; nauczano Tory, pisania i liczenia. Po wojnie budynek stał się własnością miasta ale od 2007 roku przeszedł w ręce gminy żydowskiej i znów funkcjonuje jako szkoła. Zarówno szkoła jak i znajdująca się obok synagoga strzeżone są przez policję.
14. Najbardziej znaną potrawą mającą swoje korzenie w Hamburgu jest wszystkim znany Hamburger czyli befsztyk po hambursku . Wprowadzili go do kuchni amerykańskiej imigranci z Niemiec. Mielony kotlet z wołowiny na grzance z sałatą, musztardą i majonezem tak się przyjął, że do dziś jest najbardziej popularnym daniem w USA.
15. Z Hamburga pochodził słynny kompozytor (Komponist) Johannes Brahms (1833 – 1897) oraz znany na całym świecie projektant mody (Modedesigner) Karl Otto Lagerfeld (1933-2019).
Posłuchaj jak Kaiser Karl (tak był nazywany w świecie mody) mówi po niemiecku. Er spricht ganz schnell. Seit 1952 lebte er in Paris, aber von Zeit zur Zeit besuchte er Deutschland.
Więcej informacji o naszych sąsiadach znajdziesz w innym moim wpisie: Niemcy i ich kraj.