5 niemieckich kolęd

5 niemieckich kolęd to wpis z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Pojutrze już wigilia (der Heilige Abend), uroczysta kolacja na którą wszyscy czekają. Święta kojarzą się z wieloma tradycjami, o których pisałam wcześniej na moim blogu. Na pewno kolędy (die Weihnachtslieder) są nieodzownym zwyczajem kultywowanym w wielu domach i oczywiście kościołach podczas nabożeństw świątecznych (die Weihnachtsmesse). Niemcy mają również swoje kolędy. Przedstawiam wam 5 najbardziej znanych według mnie. Wydaje mi się, że zwyczaj śpiewania kolęd powoli zanika, więc warto pamiętać o tej tradycji, która jest naszym dziedzictwem kulturowym. Przedstawiam tu wersje dla dzieci, ponieważ mają wypisane słowa, co ułatwia zrozumienie i wspólne śpiewanie.

  1. Najbardziej popularną kolędą w Niemczech jest moim zdaniem : O Tannenbaum, czyli o Choinko (nie ma polskiego odnośnika). Jest to bardzo stara pieśń napisana przez pisarza Melchiora Francka jako śląska pieśń ludowa w XVI wieku. Z biegiem lat jej słowa zostały miejscami trochę zmodyfikowane.

2. Druga znana kolęda przyjęła się również w Polsce : Cicha Noc, święta noc czyli po niemiecku Stille Nacht, heilige Nacht . Kolęda ma swoje korzenie w Austrii. Została napisana przez pomocnika wikarego Josepha Mohra w 1816 roku.

3. Alle Jahre wieder (Każdego roku znowu) napisana została przez Johana Wilhelma Hey w 1837 roku a autorem melodii był Ernest Anschütz.

4. Kling Glöckchen, Klingeling (Dzwoń, Dzwoneczku, dzyń, dzyń) :

Kolęda z XIX wieku napisana przez Karl Enslin a opublikowana przez Benedikta Widmanna za zgodą autora.

5. O Du Fröliche Weihnachtszeit  O Ty radosny czasie Bożego Narodzenia:

Johannes Daniel Falk z Weimaru napisał ten tekst w XIX wieku po śmierci czwórki swoich dzieci na skutek epidemii tyfusu. Przy życiu zostało mu troje. Założył potem sierociniec dla zaniedbanych  dzieci. Tę pieśń zadedykował właśnie ocalałym dzieciom. Pierwsza zwrotka pozostała niezmieniona a następne dwie zmodyfikował Heinrich Holzschuher.

Aby poczuć atmosferę niemieckich świąt Bożego Narodzenia wejdź na  mój WPIS O PREZENTACH ŚWIĄTECZNYCH.

5 niemieckich kolęd to najbardziej znane pieśni świąteczne.

2017 Copyright by Beata Jodel

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*