5 sposobów na lato w stylu niemieckim

5 Sposobów na lato w stylu niemieckim to kilka istotnych wskazówek jak funkcjonować w czasie letniej pory.

Sposoby na lato są z pewnością dość znanym tematem, ale warto je ująć całościowo aby mieć świadomość jak ważne jest nasze odżywianie. Wiosną wzrasta dawka słońca (die Sonne) i stąd mamy więcej energii (die Energie). Latem natomiast ten proces nabiera dynamiki. Szyszynka leżąca w głębi naszego mózgu wydziela melatoninę czyli hormon mający wpływ na nasz nastrój (die Stimmung) i poziom energii. Szyszynka nakarmiona światłem powoduje, że masz większą energię do ruchu i aktywności (die Aktivität) . Większa niż zazwyczaj dawka słońca powoduje, ze Twój organizm produkuje serotoninę tzw. hormon szczęścia (das Glück). Latem nasz układ hormonalny działa lepiej (besser). To dlatego masz ochotę zażywać sportu na powietrzu. Jeszcze tylko odpowiednie odżywianie (gute Ernährung) i Twoja forma wzrośnie. Jakich zasad trzeba się trzymać latem:

1.      Spożywaj dużo owoców (Früchte) takich jak truskawki (Erdbereen), maliny (Himbeeren), jagody (Waldbeeren), agrest (Stachelbeeren), porzeczki (Johannisbeeren), arbuzy (Wassermelonen), czereśnie (Süβkirschen) i wiśnie (Sauerkirschen). Te owoce są odżywcze, wspomagają oczyszczanie organizmu oraz pomagają lepiej znosić wysokie temperatury.

2.      Jedz warzywa (Gemüse) takie jak : pomidory (Tomaten), które nawadniają nasz organizm i ogórki (Gurken) odżywiające nasze stawy. Buraki (Rüben) i marchewka (Mohren) dostarczają nam energii.

Spożywanie dużej ilości warzyw powoduje również odżywianie naszych kości i spłaszczenie brzucha (der Bauch). To jest dla nas bardzo ważne (wichtig). Błonnik usprawnia nasze trawienie.  Wapń to : brokuły (der Brokkoli), szpinak (der Spinat), szczypior (der Schnittlauch), seler (der Sellerie), rzodkiew (das Radieschen) przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

3.      Więcej pij, czyli nawadniaj się. Oczywiście woda mineralna (das Mineralwasser) jest zawsze dobra i to w temperaturze pokojowej. Jeśli lubisz soki (Säfte) to staraj się je rozcieńczać z wodą pół na pół. Kusi nas dodanie lodu w upale, ale to może czasami doprowadzić nas do choroby gardła. Ponadto kompoty owocowe (das Kompott) i napary z mięty (die Minze) lub melisy (die Melisse). Lekkie zupy (Suppen) też dobrze wpływają na nas ciepłej temperaturze.

5 Sposobów na lato w stylu niemieckim zawiera porady na temat odżywiania się i dbania o swoją skórę w sezonie letnim.

4.      Opalaj się z umiarem. Każdy z nas chciałby mieć opalone ciało, zwłaszcza latem. Poza dobrymi kremami z filtrami jedz warzywa. Obecny w warzywach beta-karoten chroni nas przed niepożądanymi skutkami UV i nasila produkcję pigmentu, co ogranicza szkodliwe działanie słońca. Przydatna jest witamina E obecna w dyni (der Kürbis), brukselce (der Rosenkohl), białej kapuście (der Weiβkohl).

Te warzywa zapobiegają wysuszaniu skóry i stanom zapalnym. Witamina E sprzyja również produkcji kolagenu oraz poprawia elastyczność skóry. Pomidory mają zbawienny wpływ naszą skórę (die Haut). Kiwi zawiera luteinę – pigment, który działa jak filtr anty-UV oraz zawiera kwas foliowy wzmacniający naszą wytrzymałość podczas upałów.

5.      Uważaj na to co jesz wieczorem. Późne grillowanie nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. Wieczorem najlepiej spożywać białko (der Eiweiβstoff), które zamienia tłuszcz w energię, dzięki czemu szybciej regenerujemy się nocą podczas snu. Węglowodany (Kohlenhydrate) są niewskazane na wieczorne posiłki.

Aby poszerzyć słownictwo wróć do tematu  ZDROWIE

5 Sposobów na lato w stylu niemieckim pomoże Ci podjąć właściwe decyzje co do wyboru menu w okresie letnim. Zwracaj uwagę na to co jesz, bo ma to pozytywny wpływ nie tylko na nasze trawienie ale także poprawia funkcjonowanie i wygląd naszej skóry.

 ®Copyright by Beata Jodel

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*