Boże Narodzenie w Niemczech

Boże Narodzenie w Niemczech jest bardzo ważnym świętem. Wszystko zaczyna się od czterech tygodni Adwentu.

Boże Narodzenie ma dość skomplikowaną nazwę  Weinhnachten. W tym czasie w domu ustawia się der Adventskranz, czyli wianek z drzewa iglastego z czterema świecami. W każdą kolejną niedzielę zapala się jedną świecę a w ostatnim tygodniu palą się wszystkie cztery. Bardzo podoba mi się ten zwyczaj der Brauch, który powoli do nas przechodzi. Dzieci dostają na początku Adwentu – der Adventskalendar z czekoladkami w okienkach. Dzieci piszą również der Wunschzettel, czyli życzenie jaki by chciały dostać prezent gwiazdkowy.

 

 

 

 

 

die Weihnachtskugeln – bombki

Inne obyczaje to:

der Weihnachtsmarkt, czyli jarmark w mieście, na którym można kupić ozdoby świąteczne, orzechy, migdały, coś słodkiego w stylu świątecznym oraz picie. Najbardziej popularny jest napój alkoholowy der Glühwein.

Der Tannenbaum lub Weihnachtsbaum – choinka to stara tradycja z XVII wieku, która zawitała do nas właśnie z Niemiec. Podczas gdy Mama przygotowuje potrawy w kuchni ojciec z dziećmi zajmują się choinką i jej ozdobami (der Weihnachtsschmuck)

Die Krippe – szopka. Pod choinką często Niemcy umieszczają Krippe aus Holz (drewno) z figurkami Jezusa, Maryi, Józefa i innych postaci.

Weihnachtsmann bringt den Kindern die Geschenke – Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. W tym dniu dorośli też czekają na prezenty:).

Heiliger Abend – wigilia, czyli święty wieczór. W tym dniu sklepy są otwarte do 14 i wiele osób bierze urlop w tym dniu. Das Christkind ist geboren und muss man mit der Familie feiern – Dzieciątko Jezus się narodziło i trzeba z rodziną świętować.

Das Essen. W Niemczech są inne zwyczaje jedzeniowe w Boże Narodzenie. Nie jest ono szczególnie wykwintne i nie tak obfite ilościowo jak w Polsce. Nie jada się ryb tylko gęś Gans lub zwykłe parówki z kartoflaną sałatką Würstchen mit Kartoffelsalatkiełbaski z sałatką kartoflaną albo Salzheringe mit Kartoffeln – solone śledzie z kartoflami.

Die Geschenke – Tradycja obdarowywania się prezentami światecznymi jest taka sama jak w Polsce. Najwięcej prezentów robi się w rodzinie, ale i przyjaciele, współpracownicy dostają też mniejsze prezenty. Najpopularniejsze rodzaje prezentów to : Bücher, CDs, Wein, Delikatessen, Theaterkarten, Kino, Konzertkarten, und selbstgefertigtes (zrobione przez siebie): gestrickte Socken (skarpetki na drutach), Mützen (czapki), Schals (szaliki) usw. 

Weihnachtslieder – w niektórych rodzinach śpiewa się kolędy albo słucha się ich na płytach. Najbardziej popularną kolędą, której nie śpiewa się w Polsce jest : O Tannenbaum, wie treu (grün) sind deine Blätter – o choinko, jak wierne (lub zielone zależnie od wykonania) są Twoje liście, czyli igły.

POSŁUCHAJ:


Erster Weihnachtstag – pierwszy dzień Świat to spotkania z rodziną przy stole. Specjalne potrawy to: Huhn (kura), Gans (gęś), Ente (kaczka) und Truthan (indyk) mit Blaukraut (czerwona kapusta) und Knödel.

Zweiter Weihnachtstag w drugim dniu Świąt zjada się to co zostało z dnia pierwszego (die Reste) i chodzi się na spacery. Często Niemcy biorą wolne aż do Nowego Roku, więc sporo osób zaraz po świętach wyjeżdża na kilkudniowy urlop w góry.

Ich wünsche Dir Alles Gute für die Weihnachtszeit

Życzę Ci wszystkiego dobrego na Święta Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie to szczególny czas, zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Choinka to tradycja rodem z Niemiec a bardzo się przyjęła również w Polsce. Widać, że to święto jest dla nas ważne.

 

Podziel się komentarzem pod tym wpisem ⇒

®2015 Copyright by Beata Jodel

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*