Der Aprilscherz

Der Aprilscherz to święto dowcipu zawsze obchodzone 1 kwietnia.

Der Aprilscherz to po łacinie prima aprilis a po polsku nie ma właściwie odpowiedniej nazwy, ponieważ używamy łacińskiej. W Anglii nazywa się ten dzień April Fools’ Day. Ten obyczaj jest obchodzony właśnie pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów,  wprowadzaniu w błąd, nabieraniu kogoś. Tego dnia w wielu mediach: gazetach i TV pojawiają się różne żartobliwe i nieprawdopodobne informacje, niezgodne z prawdą a następnego dnia wiadomości są prostowane.

Prima aprilis to bardzo stary zwyczaj, który jest  popularny od późnego średniowiecza a nawiązuje do starorzymskich praktyk. We Francji przypina się do pleców kartki z rybą wtedy, kiedy się kogoś nabierze (ten zwyczaj znany może być również we Włoszech – Pesce d’aprile). U nas ten zwyczaj nie ma nic wspólnego z rybą. Po prostu robimy sobie dowcipy i nabieramy innych.

Słownictwo w temacie Aprilscherz :

der Witz, Scherz – dowcip

Scherze machen – żart robić

Witze erzählen – opowiadać dowcipy

Jemanden nachmachen – kogoś naśladować

Über etwas scherzen – z czegoś żartować

Mir ist nicht zum Scherzen zumute – wcale mi nie do żartów

Das war nur ein Scherz – to był tylko żart

Am ersten April machen wir Scherze und das ist ganz normal. Wir können nicht böse sein wenn jemand einen Witz macht. Leider nicht jede Person hat einen Sinn für Humor. Aprilscherze sind oft sehr lustig.

Zobacz jak to może wyglądać w Niemczech:

Kwiecień rozpoczął się właściwie trochę zimową pogodą zgodnie z przysłowiem: April, April, er weiß nicht was er will, czyli zgodnie z polską wersją: kwiecień, plecień poprzeplata trochę zimy,  trochę lata. Posłuchaj piosenki: kwiecień nie wie czego chce …

Przeczytaj jeszcze jakie Niemcy mają porady na ten miesiąc: 10 porad na kwiecień.

Der Aprilscherz to informacje na temat żartów i dowcipów 1 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*