Dzień Dziecka w Niemczech

Dzień Dziecka w Niemczech jest obchodzony odświętnie, tak jak w wielu innych krajach na świecie.

Dzień Dziecka jest w ponad 40 krajach obchodzony 1 czerwca (am ersten Juni), ale jednak nie wszędzie. W momencie ustanowienia tego święta celem Dnia Dziecka było upublicznianie potrzeb i praw dzieci i walka o ich szczęśliwą przyszłość. Rodzice powinni dawać dzieciom to co najlepsze, ogólnie rzecz biorąc szczęśliwe dzieciństwo (glückliche Kindheit), co zapewni im udany start w dorosłe życie. Jest jeszcze wiele do zrobienia  w sprawie praw dzieci, ponieważ  w wielu zacofanych gospodarczo krajach, dzieci cierpią głód i zmuszane są do niewolniczej pracy.

Historia 

Dzień Dziecka został wprowadzony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (Die Vereinten Nationen). Już wcześniej w 1924 roku Liga Narodów interesowała się sprawami dzieci, uchwalając deklarację praw dziecka.

W Polsce jak wiadomo święto obchodzone jest 1 czerwca. Natomiast w Niemczech panuje dwoistość. W czasie gdy istniała Republika Federalna Niemiec dzień świętowania przypadał na 20 września i obchodzony był od 1954 roku.  W NRD, czyli w Niemieckiej Republice Demokratycznej od 1950 roku był to 1 czerwca i nosił nazwę: Internationaler Kindertag.  Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, oficjalnie dzień dziecka był ustanowiony 20 września, jednak wiele osób nie godzi się z taką datą i święto obchodzone jest 1 czerwca niejako z przyzwyczajenia. Wygląda to w praktyce tak, że landy zachodnie obchodzą Dzień Dziecka 20 września a landy wschodnie 1 czerwca. Można powiedzieć, że Kindertag jest tam  dwukrotnie w roku celebrowany, choć nie w tych samych miejscach.

In Berlin findet das größte Kindertagsfest am 1. Juni auf dem Alexanderplatz statt – w Berlinie odbywa się 1 czerwca największy festyn dla dzieci na Alexanderplatz.

Sytuacja w innych niemieckojęzycznych krajach:

W Austrii (In Österreich) święto ma nazwę Kindertag lub Weltkindertag jest obchodzone 20 września. W tym dniu w szkołach odbywają się festyny dla dzieci. 1 czerwca jest również świętowany Międzynarodowy Dzień Dziecka, kiedy to wiele sklepów organizuje wewnętrzne imprezy z grami i zabawami zapraszając rodziców i dzieci do różnych aktywności.

W Szwajcarii (In der Schweiz) Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Ciekawostką jest to, że obchodzi się tam również  bardzo fajne święto a mianowicie Dzień Córki (Tochtertag) w dniu 11 listopada. To święto ma swoje korzenie w USA.

Hier ist eine Mutter und Tochter  🙂


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka kojarzy się wszystkim z przyjemnościami, zabawą i prezentami. Z tej okazji zarówno w Niemczech jak i w Polsce,  organizowanych jest  wiele imprez sportowych, festynów dla najmłodszych oraz ich rodzin. Szkoły i przedszkola przygotowują na ten dzień przedstawienia dla rodziców lub organizują  sportowe aktywności na salach i boiskach. Dzieci dostają w tym dniu od swoich rodziców upominki różnego rodzaju : zabawki (Spielzeuge) lub zaproszenia na koncerty (Einladungen) lub bilety (Eintrittskarten) do kina dla większych dzieci.

A zobacz jak obchodzi się  DZIEŃ MATKI W NIEMCZECH.

Dzień Dziecka w Niemczech i innych krajach to szczególny czas radosnej zabawy i wielu przyjemności podczas festynów i imprez sportowych.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*