Dzień Matki w Niemczech

Dzień Matki w Niemczech obchodzi się w podobny sposób jak w Polsce. Właśnie zbliża się to święto w naszym kraju a jak to wygląda u naszych sąsiadów?

Otóż w Niemczech obchodzi się Dzień Matki w drugą niedzielę maja czyli jest to święto ruchome tak aby było wygodnie je świętować. Większość osób ma wolny dzień, więc można spotkać się spokojnie w restauracji lub w domu przygotować dla Mamy obiad. Matki otrzymują w tym dniu kwiaty (die Blumen), życzenia (die Wünsche) lub drobne prezenty (kleine Geschenke).

 

Pierwsze uroczyste obchody Dnia Matki w Niemczech odbyły się 13 maja 1923 roku. W USA obchodzi się to święto również w drugą niedzielę maja, w Polsce od 1914 r jak wszyscy wiemy 26 maja (am sechsundzwanzigsten Mai).
Der Muttertag – dzień matki
zu Hause ein Mittagessen vorbereiten – w domu przygotować obiadins Restaurant gehen – pójść do restauracji

Czego można życzyć Mamie w dniu jej święta:
Du bist die beste Mutter der Welt – najlepsza Matka świata
Du warst und bist meine liebe und unersetzbare Mutti – byłaś i jesteś moją kochaną i nie zastąpioną Mamą.
Skoro już mówimy o Dniu Matki trzeba również wspomnieć o Dniu Ojca. Moim zdaniem w Niemczech jest ten dzień o wiele huczniej obchodzony niż w Polsce (In Polen am 23 Juni gefeiert). Niemiecki Vatertag jest obchodzony zawsze w dniu Wniebowzięcia (der Himmelfahrt). To wolny dzień od pracy w Niemczech (zawsze w czwartek w maju). W tym roku Himmelfahrt przypadł na 5 maja.
Daty kolejnych Dni Ojca w Niemczech:

Vatertag 2016: Donnerstag, 5. Mai 2016
Vatertag 2017: Donnerstag, 25. Mai 2017
Vatertag 2018: Donnerstag, 10. Mai 2018

Vatertag 2019: Donnerstag, 30. Mai 2019

A jak jest w Szwajcarii i Austrii?

Der Vatertag in der Schweiz wird am ersten Sonntag im Juni gefeiert (pierwsza niedziela czerwca).
Der Vatertag in Österreich am zweiten Sonntag im Juni gefeiert (druga niedziela w czerwcu)
Jak widać dzień ojca jest w każdym kraju ustanowiony innego dnia. Jak się go spędza w Niemczech? Jedni ojcowie spędzają go na łonie rodziny z dziećmi, inni w gronie męskim na świeżym powietrzu. Widziałam w niemieckich parkach grupy mężczyzn na ławkach, na trawie z wózkami drabiniastymi zaopatrzonymi w jedzenie piknikowe i piwo. Po wypiciu piwa towarzystwo robiło się coraz głośniejsze. W Polsce nie ma takich tradycji świętowania dnia ojca. Picie piwa w publicznych miejscach nie musi być uciążliwe dla innych.

Sie trinken Bier im Park – oni piją piwo w parku. Sie essen etwas und freuen sich – oni jedzą coś i cieszą się. Die Väter erzählen Witze – Ojcowie opowiadają dowcipy.
Jeśli chcesz przypomnieć sobie inne informacje o rodzinie to : WEJDŹ NA TEN WPIS
Dzień Matki w Niemczech jest hucznie obchodzony u naszych sąsiadów. Nie można również zapomnieć o tradycji świętowania Dnia Ojca tak jak to jest w innych krajach. W końcu bez rodziców nie byłoby nas, a więc świętujmy.
®2016 Copyright by Beata Jodel

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*