Dzień ojca w Niemczech

Dzień ojca w Niemczech jest hucznie  świętowany. Tradycyjnie obchodzi się go w dniu Wniebowstąpienia.

Dzień ojca w Niemczech nierozerwalnie wiąże się ze świętem religijnym? Czy wiesz co znaczy słowo Christi Himmelfahrt? Sam wyraz jest dla mnie nieco zabawny, bo ja bym to przetłumaczyła : wjazd Chrystusa do nieba a bardziej poważne tłumaczenie to Wniebowstąpienie Chrystusa. W tym roku przypada dzień ojca w dniu 30 czerwca. Trzeba jeszcze dodać, że to dzień wolny od pracy w Niemczech z racji właśnie Himmelfahrt, aczkolwiek tradycje religijne nie są w Niemczech w jakiś szczególny sposób kultywowane. Dla odróżnienia w Polsce (religijnym kraju) Wniebowstąpienie jest normalnym dniem roboczym. Aż trudno uwierzyć, ale taka sama sytuacja jest z Wielkim Piątkiem (Karfreitag).

Niemcy przy tej okazji celebrują Vatertag na różne sposoby. Jedni na łonie rodziny wybierają się na wycieczki lub do restauracji, ale jest tez część mężczyzn, która świętuje we własnym gronie. Widziałam grupki mężczyzn w parkach ciągnące za sobą drewniane wózki wypakowane jedzeniem i piwem. Siadali na ławkach i zaczynali ucztę. Z czasem stawali się coraz głośniejsi z racji procentów. Myślę, że to niekoniecznie byli sami ojcowie ale może też przyszli ojcowie. Okazja do zabawy zawsze znajdzie towarzystwo. Himmelfahrt przypada na sezon szparagowy, więc w tym dniu świątecznym wypada zjeść szparagi prosto z pola, kupione u plantatora. Poczytaj o tym zwyczaju w MOIM WPISIE.

Przy okazji warto wzbogacić słownictwo na temat ojca:

Vati, Papi, Papa – tatuś

Das Vaterland – ojczyzna

Der Familienvater – ojciec rodziny

Der Stiefvater – ojczym

Die Vaterschaft – ojcostwo

Der Pate – ojciec chrzestny

Der Gottvater – Bóg ojciec

Der Kirchenvater – ojciec kościoła

Der Urvater – praojciec

Wie der Vater so der Sohn – Jaki ojciec taki syn

Des Vaters Strafe ist die rechte Liebe – Kara ojca jest prawdziwą miłością

Der Vater ernährt eher zehn Kinder als zehn Kinder ernähren einen Vater – Jeden ojciec szybciej wyżywi 10 dzieci niż 10 dzieci wyżywi  jednego ojca

Vaterunser ist der Armen Zinsgut – ojcze nasz to dla biednych jak odsetki

Spróbuj powiedzieć to zdanie szybko. To jest tzw. Zungenbrecher : Hirsch heiβ ich und Hirsch heiβt mein Vater – nazywam się Jeleń, Jeleń nazywa się mój ojciec.

In Ostdeutschland Vatertag nennt man Herrentag und in Sachsen Männertag.

Skoro już wspomniałam o Vater Unser to warto posłuchać modlitwy „Ojcze Nasz” po niemiecku w formie pieśni dziecięcej.

 

Dzień ojca w Niemczech to okazja do dobrej zabawy. Dlatego też Niemcy wykorzystują  sposobność i świętują bardzo hucznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*