Ferie w Niemczech – Ferien in Deutschland to temat zawsze na czasie.
Ferie w Niemczech? Aktualnie mają miejsce ferie zimowe w niektórych regionach. Można przy okazji porozmawiać o wszystkich rodzajach ferii w Niemczech. Jest ich trochę więcej niż w Polsce i dzięki temu inaczej jest podzielony rok szkolny. Wiele krajów europejskich stwierdziło, że uczniowie powinni mieć częściej wolne, aby odpocząć od dużego wysiłku umysłowego. Tak więc ferii jest więcej ale w zamian za to wakacje letnie w tych krajach są skrócone. Po tygodniach nauki cieszą się wszyscy uczniowie i nauczyciele na ferie. W końcu nie ma żadnych prac domowych (Hausaufgaben) i projektów do zrobienia (Projekte zu machen).
Jakie są rodzaje ferii w Niemczech:
- Winterferien
- Osterferien
- Pfingstferien
- Sommerferien
- Herbstferien
- Weihnachtsferien
Czy jest tak samo jak w Polsce? W większości tak, ale jednak są różnice. Dodatkowo Niemcy mają Pfingstferien und Herbstferien. Winterferien und Sommerferien sind beweglich (ruchome), ze względu na konieczność zmniejszenia zatłoczenia na drogach podczas wyjazdów na wczasy.
Winterferien to ferie zimowe, które są ruchome zależnie od landu i mają miejsce w styczniu lub w lutym. Niemcy wyjeżdżają często w góry na narty zjazdowe lub biegówki, ale zdarzają się też wyjazdy do ciepłych krajów.
Osterferien to ferie wielkanocne mają miejsce w marcu lub w kwietniu i obejmujące swym zasięgiem Wielki Tydzień (Karwoche) w tym dni Wielkiej Nocy (Ostertage). Ich długość jest zależna od konkretnego landu. Tu przeczytaj więcej o KARWOCHE.
Pfingstferien to dni wolne w okresie Wniebowstąpienia Pańskiego (Himmelfahrt) i Zielonych Świątków (Pfingsten). Zesłanie Ducha Świętego jest przeważnie na granicy maja i czerwca, czyli u progu lata. Te ferie są bardzo zróżnicowane w różnych regionach kraju. Trwają od 1-10 dni. W kilku landach wolny jest tylko poniedziałek zielonoświątkowy ale np. w Bayern ferie trwają aż 10 dni (prawdziwy przedsmak wakacji). Nie pamiętam, żeby Niemcy jakoś w szczególny sposób świętowali te dni, ale na pewno jedli szparagi na obiad, które uważane są za wielki delikates warzywny. Poczytaj o szparagach w niemieckiej kuchni.
Sommerferien to wakacje letnie, które trwają w Niemczech 6 tygodni i mają czas ruchomy zależnie od landu. My w Polsce nie wyobrażamy sobie, żeby wakacje były krótsze niż 2 miesiące. De facto są nawet dłuższe, na pewno ponad dwa miesiące. Już po pierwszym tygodniu czerwca oceny są wystawione i uczniowie spędzają czas na wycieczkach. A to już jest początek wolnych dni od nauki.
Herbstferien to ferie jesienne mające miejsce w Niemczech w październiku lub listopadzie. Trwają od tygodnia do dwóch zależnie od landów. Kiedyś przylgnęła do nich nazwa Kartoffelferien ze względu na obowiązujące niegdyś wykopki ziemniaków, w których uczniowie również brali udział. Niemcy obecnie w tym okresie jeżdżą chętnie w ciepłe kraje, aby przypomnieć sobie letni klimat.
Weihnachtsferien to ferie w okresie Bożego Narodzenia. Zaczynają się w wigilię a czasem trochę wcześniej, kończą się natomiast około 4-5 stycznia. Okres pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem nazywany jest w Niemczech Zwischen den Jahren (pomiędzy latami) . Wiele osób bierze w tym czasie urlop, a nawet całe firmy zamykają swoje biura, co sprzyja planom wyjazdowym. Historycznie ten okres nazywany jest również Zwölf Weihnachtstage gdy policzymy czas do 6 stycznia (Drei Könige), o których pisałam TUTAJ.
Ferie w Niemczech częściowo różnią się trochę od ferii w Polsce. Który podział roku szkolnego wydaje Ci się lepszy i bardziej racjonalny?
®2019 Copyright by Beata Jodel