Ferienjob in Deutschland

Ferienjob in Deutschland to dobry temat na wakacje, którymi u nas można się cieszyć do końca sierpnia.

W Niemczech letnie ferie trwają tylko 6 tygodnie, ale są też inne przerwy w nauce. Więcej szczegółów poznasz w moim wpisie o niemieckich feriach.

Młodzież i studenci czasami chcą popracować w okresie wolnym od nauki, aby zarobić pieniądze na swoje wydatki. To dobry pomysł, aby w ten sposób rozpocząć swoje życie zawodowe i nabyć doświadczenia. Jakie prace są popularne w Niemczech? Czy takie same jak w Polsce?

  1. Udzielanie korepetycji (Nachhilfestunden erteilen). Wenn du gut in Mathe oder Englisch bist, man kann 7-12 Euro pro Stunde verdienen.
  2. Kosić trawnik u sąsiadów lub pielić chwasty (Rasenmähen oder Unkraut entfernen). Man kann 7-12 Euro pro Stunde in der Nachbarschaft verdienen.
  3. Wyprowadzić komuś psa na spacer (mit dem Hund spazierengehen). Man kann 6-10 Euro pro Stunde in der Nachbarschaft verdienen.
  4. Pomóc starszym ludziom w gospodarstwie domowym (Ältere Menschen im Haushalt unterstützen). Man kann 5-10 Euro pro Stunde auch in der Nachbarschaft verdienen.
  5. Praca w supermarkecie jako pomoc (Arbeit im Supermarkt als Aushilfe). Man kann 6-10 Euro pro Stunde verdienen.
  6. Praca w restauracji lub barze Fastfood (Arbeit im Resturant oder im Fastfoodbar). Man kann 7-12 Euro pro Stunde verdienen.
  7. Opiekunka do dziecka jak rodzice chcą wyjść wieczorem (Babysitter für die Kinder wenn die Eltern ausgehen wollen).
  8. Nauka pływania na basenie (Schwimmunterricht am Pool). Man kann 20-40 Euro pro Stunde verdienen. Achtung! Job nur für Rettungsschwimmer.

Przeczytaj tutaj o ważnej formie bezosobowej : MAN KANN.

Moim zdaniem praca w charakterze korepetytora wśród studentów zdarza się od czasu do czasu. Natomiast nigdy nie słyszałam, aby ktoś w Polsce zarabiał na wyprowadzaniu psa na spacer lub koszeniu trawnika u sąsiadów. Pozostałe zajęcia są praktykowane w Polsce.

Hast du das gehört : Jobs auf 450 Euro Basis? Was bedeutet das?

Jugentliche und Studenten können arbeiten, aber nur wenn sie bis 450 Euro monatlich verdienen.

Praca na bazie 450 Euro miesięcznie nazywana jest też w Niemczech Minijob lub pracą na małym etacie. Co ją charakteryzuje? To praca nie tylko dla studentów czy uczniów. Może tym zająć każda osoba, która nie ma potrzeby lub czasu pracować na cały etat np. kobieta na urlopie wychowawczym. Ogólnie to 50 dni roboczych w roku do przepracowania. Nie ma tu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne i pielęgnacyjne. Obowiązkowe są składki emerytalne opłacane przez pracodawcę. Przy Minijob przysługuje również urlop, stąd chyba nazwa mały etat.

Ferienjob in Deutschland to doświadczenia, z których warto skorzystać. O ile się orientuję to Polsce nie ma jeszcze takiej formy zatrudnienia, ale być może kiedyś będzie.

®2019 Copyright by Beata Jodel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*