Gdzie mówi się po niemiecku?

Gdzie mówi się po niemiecku? W jakich krajach to język urzędowy i ojczysty? Po niemiecku mówi się przede wszystkim w krajach DACHL.

Co oznacza ten tajemniczy skrót DACHL?

·        Niemcy – D (Deutschland)

·        Austria – A (Österreich)

·        Szwajcaria – CH (die Schweiz)

·        Liechtenstein – L (Liechtenstein)

95 % ludności w Niemczech posługuje się tym językiem, w Austrii 89%, w Szwajcarii (64%) i w Księstwie Liechtenstein. Blisko 100 milionów osób język niemiecki traktuje jako ojczysty. Dzięki takiemu wynikowi niemiecki zajmuje 10 miejsce na świecie. Łącznie z mniejszościami niemieckimi po niemiecku mówi około 120 milionów osób na świecie.

Język niemiecki występuje jako:

Język ojczysty – Muttersprache

Język urzędowy – Amtssprache

Język narodowy – Nationalsprache

W szkołach i na kursach uczymy się języka niemieckiego, który określany jest jako Hochdeutsch. Najłatwiej się w nim porozumiewać w Niemczech. W Austrii istnieje austriacka odmiana niemieckiego, która zawiera kilka tysięcy słówek specyficznych dla tego kraju np.

  • der Paradeiser oznacza die Tomate (niem) – pomidor
  • der Kalfior – die Blumenkohl (niem) – kalafior
  • der Kren – der Meerrettich (niem) – chrzan
  • der Topfen – der Quark (niem) – twaróg

Natomiast Schweizerdeutsch jest jeszcze bardziej odmienny zwłaszcza w wymowie. Zobacz jak wyglądają liczebniki w szwajcarskiej odmianie:

1 – eis
2 – zwöi
3 – drüü
4 – vier
5 – füüf
6 – sächs
7 – siebe
8 – acht
9 – nüün
10 – zääh

Die Schweiz ist so schön. Hier spricht man nicht nur Deutsch

Co ciekawe w Szwajcarii są aż 4 języki urzędowe : niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Byłam kiedyś na urlopie w części francuskiej Szwajcarii i ku mojemu zdziwieniu nie mogłam się dogadać z hydraulikiem po niemiecku. Ja mówiłam po niemiecku a on odpowiadał po francusku. Chyba wiedział o co mi chodzi, bo naprawił ciepłą wodę.

Ponadto język niemiecki jest językiem urzędowym w niektórych częściach Belgii, Luksemburga, Północnych Włoch, Danii i w Watykanie (Gwardia Szwajcarska).

Języka niemieckiego uczy się w wielu krajach; zaraz po angielskim stanowi najbardziej rozpowszechniony język w Europie. Jest popularny w Holandii, krajach skandynawskich, nadbałtyckich, Słowenii, Chorwacji, Polsce, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii. Język niemiecki uchodzi częściowo w tych krajach jako pierwszy język obcy wprowadzony do szkół.

Jeśli chodzi o Polskę to historycznie język niemiecki był na przestrzeni dziejów narzucany jako język urzędowy przez zaborców i okupantów. Okresowi po II wojnie światowej towarzyszyła wielka niechęć do tego języka z wiadomych względów. W latach 90-tych wprowadzono język niemieckich do szkół przeważnie jako drugi język obcy i tak jest do dziś. Mniejszość niemiecka (0,4 % ogólnej ludności w Polsce) zamieszkuje głównie województwa opolskie i śląskie. Dzięki historycznym zaszłościom w języku polskim mamy wiele germanizmów, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Przeczytasz o nich w W MOIM WPISIE O GERMANIZMACH.

Gdzie mówi się po niemiecku to informacje o popularności języka niemieckiego w Europie.

2 myśli w temacie “Gdzie mówi się po niemiecku?”

  1. Informację dotycząca Belgii mogę potwierdzić, choć wiele osób jest pewnie zaskoczona faktem, iż w innych krajach, poza tymi oczywistymi, również mówi się w języku niemieckim. Byłam w Belgii w mieście, gdzie ludzie mówili albo tylko w języku niemieckim albo tylko w języku francuskim. Były też osoby, które mówiły tylko w jednym języku, natomiast drugi rozumiały.
    Osoby dwujęzyczne (aktywnie) nie poznałam. W sumie to czułam się tam, jak w Niemczech, gdyż ciągle słyszałam j. niemiecki.

    1. Tak to prawda, bywają takie regiony. Np. Alzacja i Lotaryngia bywa dwujęzyczna z powodu zaszłości historycznych. A w takiej małej Szwajcarii są aż 4 języki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*