Historia adwentowego kalendarza to wpis z okazji corocznej akcji Blogowanie pod Jemiołą.
Nie tylko choinka (der Tannebaum) ma swoją ojczyznę w Niemczech, o czym pewnie większość z Was wie. A skąd wziął się pomysł kalendarza adwentowego dla dzieci? Widzimy go w sklepach, kupujemy dzieciom, ale nie zastanawiamy się jaka jest jego historia. Pierwszy adwentowy kalendarz (der Adventskalendar) powstał w 1908 roku też w Niemczech. Jest pewna legenda, która mówi jak powstał ten ozdobny kalendarz dla dzieci, które nie mogły doczekać się Świąt (die Weihnachten) i prezentów (die Geschenke).
Porządkując te informacje, można powiedzieć, że to specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteranów. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich, dlatego warto wspomnieć o jego historii.
Film opowiada o tym jak mały Gerhard nie mógł doczekać się Świąt (Weihnachten) i wciąż pytał rodziców kiedy to będzie. W tamtych czasach były różne sposoby na odliczanie dni do Wigilii (der Heilige Abend). Np. na świecy (die Kerze) zaznaczało się 24 rowki, które codziennie były topione po jednym każdego dnia. Był też sposób na rysowanie kredą 24 kresek na ścianie i zmazywanie codziennie jednej. Mama chłopca wpadła na ciekawy pomysł (die Idee) przyczepienia keksów do kartonu. Codziennie chłopiec mógł zjeść jeden keks (der Keks) i widział jak zbliża się wielki dzień. Gdy Gerhard dorósł i został współwłaścicielem drukarni (die Druckerei), wymyślił kalendarz z okienkami (die Fensterchen) na czekoladki – podobny do dzisiejszego. To naprawdę piękna historia (Schöne Geschichte) . Posłuchaj jej po niemiecku i poczuj atmosferę XIX wieku. W zeszłym miesiącu mój uczeń lat 13, zdradził mi, że cały czas lubi ten zwyczaj (der Brauch) z adwentowym kalendarzem i nie może już się go doczekać. Mam nadzieję, że przeczyta mój wpis na blogu i dowie się skąd pochodzi ta tradycja.
Jak widać różne są rodzaje adwentowego kalendarza.
Historia adwentowego kalendarza wiąże się z tradycjami bożonarodzeniowymi i jest pięknym zwyczajem.
Jeśli chcesz poznać więcej słownictwa bożonarodzeniowego to wejdź na MÓJ WPIS.
Wczoraj ukazał się wpis Uli z : Français mon amour a jutro możesz przeczytać o czym pisze Ola z Englishake.
Z okazji akcji Blogowanie pod Jemiołą możesz wziąć udział w specjalnym konkursie i wygrać ciekawe nagrody. Bardzo Was do tego zachęcam. Szczegóły konkursu na naszym blogu grupowym: KUTUROWO-JĘZYKOWI.
A o to nagrody:
- 3 książki od wydawnictwa Lingea wraz z dodatkowym rabatem 25% na całą ofertę
- 3 książki od wydawnictwa Preston Publishing
- 3 roczne dostępy do kursów na platformie Lerni
- 3 roczne dostępy do kursów na platformie Multikurs.pl
Oprócz tego mamy dla wszystkich rabaty na hasło Jemioła!
Patronami i sponsorami naszej akcji są:
Bardzo dobra historia związana ze zwyczajem i blogowaniem pod jemiołą. Przypomniały mi się czekoladki z dzieciństwa, które miały formę kalendarza adewntowego. 🙂
No właśnie. Najważniejsze, że tradycja nie odchodzi do lamusa tylko dalej jest kultywowana.
Piękny filmik! Nie widziałam go wcześniej, a szkoda. Ja też lubię tę tradycję, może jak będę miała kiedyś dzieci, to bardziej będę ją wykorzystywała 🙂
Film przemawia do wyobraźni jak było kiedyś. Czasy się zmieniły, ale nadal czekamy na te magiczne święta. Fajnie, że pielęgnuje się stare tradycje. Zmienia się oprawa ale idea pozostaje ta sama.