Historia Świętego Mikołaja

Historia Świętego Mikołaja to ciekawostki związane z osobą Biskupa z Miry, którego legenda przetrwała wieki.

Jak co roku 6 grudnia wszyscy czekają na prezenty a zwłaszcza dzieci cieszą się na ten dzień. Św. Mikołaj jest figurą symboliczną, która jest rozpowszechniona głównie w Europie i USA od początku XIX wieku. Mikołaj przedstawiany jest jako siwy starszy Pan z brodą w czerwonym płaszczu, a jego największy atrybut to zarzucony na plecy worek pełen prezentów.

Kim był naprawdę pierwowzór Św. Mikołaja?              

Św. Mikołaj – Biskup (der Bischop)

Mikołaj, biskup Miry urodził się na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Już we wczesnych latach swojego życia był bardzo pobożny (fromm) i chętnie pomagał ubogim. Pochodził z zamożnej rodziny (reiche Familie), więc zadanie miał ułatwione. Odziedziczył spory majątek po rodzicach zanim osiągnął pełnoletność i w dużej mierze przeznaczył go na pomoc ludziom w biedzie (im Not) np. podrzucając sakiewkę z pieniędzmi, stąd pewnie ten symboliczny worek z prezentami (der Sack mit Geschenken).

W wieku 19 lat został księdzem (der Priester) a następnie biskupem Patary. Zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca (der Wohltäter) i gorliwy duszpasterz (der Hirt). Mikołaj znany był też, z tego że ratował ludzi od śmierci. W dawnych czasach karę śmierci (die Todesstrafe) można było dostać nawet za lekkie przewinienie.

Święty Mikołaj – Patron Marynarzy

Całe życie i niezwykłe uczynki biskupa Miry przyczyniły się do jego beatyfikacji i uznania go za świętego. Niewiele osób wie, że św. Mikołaj jest także patronem marynarzy. Zdarzyło mu się bowiem uratować załogę statku w czasie burzy na morzu gorliwie modląc się o ratunek do Boga. Statek i marynarze przetrwali szczęśliwie burzę.

historiaswietego-mikolaja-php

Tradycja świętego Mikołaja

Wśród Chrześcijan kult świętego Mikołaja zdobył wielką popularność. Świadczy o tym przede wszystkim liczba kościołów (die Kirchen), które nazywane były jego imieniem. W Rzymie jest ich aż 11, a w Polsce 327 (info: Edulandia.pl). Podobno to Holendrzy przyczynili się do rozpowszechnienia kultu Św. Mikołaja. Dlaczego tak się stało? Mikołaj był swego czasu zaufanym patronem Amsterdamu, którego przedstawiano jako starego człowieka w szatach biskupa. W Holandii pierwsze informacje o świętowaniu 6 grudnia pochodzą już z XIV wieku. Tego dnia w nagrodę członkowie chóru kościelnego dostawali prezent w formie kieszonkowego (Das Taschengeld) i wolnego dnia (Der Feiertag). Tradycja była kontynuowana również w Nowym Jorku wśród mieszkających tam Holendrów i tak przetrwała do obecnych czasów.

santa-1-php

Pierwsze mikołajki na początku XIX wieku

grudnia 1804 roku świętowane były Pierwsze Mikołajki. W Polsce już w XVIII wieku znalazła się o tym  wzmianka w tekstach historycznych. Dawne prezenty były dość skromne (bescheidene) w porównaniu z dzisiejszymi. Grzeczne dzieci (Artige Kinder) dostawały jabłka (Äpfel), pierniki (Lebkuchen), orzechy (Nusse) i drewniane krzyżyki (Kreutzchen aus Holz). Jednak w miarę upływu czasu prezenty stawały się bardziej atrakcyjne i spersonalizowane. Jedni wierzyli w to, że Mikołaj wchodzi przez komin, inni uważali, że podrzuca prezenty pod drzwi albo do buta i ucieka niepostrzeżenie. Ważne, że zostawiał miłe prezenty.


Święty Mikołaj. Czy to kwestia wiary?
Nie wszyscy pamiętają, że jest to postać historyczna, uznana przez Kościół za świętą. Zgodnie z legendą obchody Św. Mikołaja mają na celu dawanie radości innym, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym. W dzisiejszych czasach jest to bardzo komercyjne święto, gdzie nie brakuje dużej gamy prezentów i mikołajków pod każdą postacią. Warto wiedzieć jaka jest geneza tego dnia i czym wsławił się Mikołaj w dawnych czasach. Obecnie też zdarzają się akcje wspierania ludzi w potrzebie, np. bezinteresowne zbieranie pieniędzy na szczytne cele, co można przyrównać do szlachetnych czynów Biskupa z Miry.

Przeczytaj koniecznie mój wpis Jak świętuje się Sw. Mikołaja w Niemczech.

W ramach akcji Blogowanie pod Jemiołą 9 grudnia ukaże się mój artykuł o jarmarkach świątecznych.

Zapraszam do czytania.


Historia Świętego Mikołaja to ciekawe koleje losu dawnego dobroczyńcy. Przetrwała do dzisiaj stara tradycja obdarowywania bliskich prezentami.

® 2016 Copyright by Beata Jodel

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*