Jak Niemcy spędzają Wielkanoc to pytanie zadajemy sobie ucząc się niemieckiego? Czy jest tak samo jak w Polsce?
Otóż jest wiele podobieństw ale są też różnice. Miałam okazję być w tym czasie na północy Niemiec i na żywo przeżyć te dni. W landzie Schleswig Holstein funkcjonuje głównie Ewangelische Kirche, Katolische Kirche. Jest też sporo ateistów (około 30%). Zdeklarowani ateiści nie płacą podatku kościelnego. Sie sind aus der Kirche ausgetreten (oni wystąpili z kościoła). W Niemczech jest ogólnie 60 % wyznawców religii chrześcijańskiej a druga to islam na skutek dużej fali imigrantów. Jak przedstawia się mapa religii w Niemczech? Otóż najwięcej Katolików jest na Południu (Bawaria) i w Zagłębiu Ruhry. Protestanci są w środku i na północy a ateiści najbardziej dominują na terenie byłej NRD. Masowa komunizacja Wschodnich Niemiec przyniosła efekty na stałe. Teraz skupię się tylko na Chrześcijanach (die Christen), którzy co roku pielęgnują zwyczaje wielkanocne. Tak samo jak w Polsce jest tradycja Wielkiego Tygodnia (die Karwoche). Nie jest to jednak związane z religijnymi obrządkami w takim stopniu jak w Polsce. Być może Niemcy kontemplują wewnętrznie i to im wystarcza.
W Wielki Czwartek (der Gründonnerstag) tradycją jest zjedzenie czegoś zielonego np. szczypiorku, szpinaku lub sałaty. W tym dniu niektórzy malują jajka na zielono. Tradycją jest również dekorowanie gałązek brzozowych małymi drewnianymi jajeczkami w różnych kolorach, zajączkami i innymi ozdóbkami. Niemcy mają też zwyczaj wieszania jajek – wydmuszek pomalowanych na różne kolory, czego w Polsce nigdy nie widziałam. Dekorowane są balkony, a nawet drzewa i krzaki w ogrodzie. Szalenie mi się to spodobało i odtąd dużą wagę przywiązuje do przystrajania domu w różne ozdoby wielkanocne. Polska Wielkanoc jest o wiele mniej strojna niż Święta Bożego Narodzenia, bo cóż może przebić choinkę.
Die Osterdekoration – dekoracja Wielkanocna
Jak Niemcy spędzają Wielkanoc? Po Wielkim Czwartku przychodzi Wielki Piątek
Wielki Piątek (der Karfreitag) to dzień wolny od pracy. W tym dniu robiliśmy porządki a wieczorem pojechaliśmy do Katedry w Ratzeburgu (der Ratzeburger Dom) na uroczysty koncert Pasji Św. Mateusza wg Johanna Sebastiana Bacha. Ta uroczystość trwała dwie godziny. Dla mnie było to trochę męczące, bo nie mogłam usiedzieć na twardym krześle przez tak długi czas. Premiera tego utworu miała miejsce w Wielki Piątek 11 kwietnia 1729. Potem przez 100 lat była zapomniana, aż odkrył ją na nowo i pokazał w Berlinie Felix Mendelsohn 11 marca 1829. Trzeba przyznać, że Niemcy mogą poszczycić się wieloma wybitnymi kompozytorami, których utwory do dziś są wielkimi dziełami. Odniosłam wrażenie, że właśnie ten koncert był najważniejszym akcentem wielkanocnym. Faktycznie to wielka uczta dla melomanów. Posłuchaj Pasji Św. Mateusza :
Moi przyjaciele z Niemiec nie brali udziału w żadnych uroczystościach religijnych w kościele. Natomiast praktykujący wierni uczęszczają na misteria upamiętniające mękę i śmierć Jezusa na krzyżu (die Passion und der Kreuzestod von Jesus). Z ciekawostek: w Niemczech nie obowiązuje post ścisły.
W Wielką Sobotę (der Karsamstag) przed kościołami palone są ogniska, jako symbol zbliżającego się zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wierni odpalają świece paschalne i zabierają je do swoich domów.
Niedziela Wielkanocna (der Ostersonntag) i Poniedziałek Wielkanocny (der Ostermontag) to tradycyjne spotkania rodzinne. Na niemieckich świątecznych stołach nie brakuje tradycyjnych potraw. Największą atrakcją dla dzieci jest poszukiwanie prezentu, pozostawionego przez zajączka. Sie verstecken die Eier und andere Geschenke im Garten (chowają jajka i inne prezenty w ogrodzie).
O innych zwyczajach przeczytaj w WIELKANOCY PO NIEMIECKU
Jak Niemcy spędzają Wielkanoc to informacje na temat tradycji kultywowanych w Niemczech.
®2017 Copyright by Beata Jodel