Jak świętuje się Mikołaja w Niemczech?

Jak świętuje się Mikołaja w Niemczech? Jest podobnie jak w Polsce. 6 grudnia wszyscy oczekują prezentów.

 

Co roku 6 grudnia chrześcijanie obchodzą Święto Św. Mikołaja na pamiątkę śmierci Mikołaja von Myra. Skąd się wzięło to święto? Pewnie wiele osób o tym nie wie, więc przytoczę trochę historii. Mikołaj był biskupem w IV wieku w bizantyjskim regionie obecnie Turcja. Wsławił się cudami i pomocą najbiedniejszym. Największe sanktuarium tego Świętego znajduje się we włoskim Bari.

 

 

 

 

 

Historia – eine Geschichte

Chrześcijanie – die Christen

Święta Bożego Narodzenia – Weihnachten

feiern – świętować

Biskup – der Bishop

 Turcja – die Türkei

Zwyczaje – die Bräuche

Dzień Św. Mikołaja – der Nikolaustag

 

Jak świętuje się Mikołaja w Niemczech? 5 grudnia wieczorem dzieci wystawiają przed drzwiami domu duży but, aby Mikołaj mógł zostawić w nich prezenty, głównie są to słodycze. Często także w nocy z 5/6 grudnia podkłada się prezenty dzieciom pod poduszkę lub umieszcza się je w wełnianej, dużej skarpecie.

 

Wieczorem – am Abend

But przed drzwiami – der Schuh vor der Tür

Skarpeta z wełny – die Socke aus der Wolle

Pod poduszkę – unter dem Kissen

Prezenty – die Geschenke

Słodycze – die Süβigkeiten

Smakołyki, łakocie – die Schleckerei, die Leckerei

smak korzenny – gewürziger Geschmack
 

W szkołach tego dnia lekcje są luźniejsze (In Deutschland am diesen Tag ist in der Schule locker)

Pod koniec listopada zaczynają pojawiać się ozdoby świąteczne w sklepach i na ulicach. Wszyscy przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. W każdym mieście jest organizowany targ świąteczny, który otwiera Christkindl. Najbardziej znanym Weihnachtsmarkt, czy też w Bawarii Christkidlmarkt jest w Norymberdze. W tym czasie przedstawiciele rzemiosła wystawiają swoje ręcznie zrobione ozdoby świąteczne, sprzedawane są typowe smakołyki świąteczne oraz grzane wino. Zwłaszcza w każde Wochenende rynek świąteczny przyciąga masy turystów również z innych krajów.

Targ świąteczny – der Weihnachtsmarkt

Dzieciątko – das Christkind (literka L czyli Christkindl dodana jest w Bawarii i Austrii)

grzane wino – der Glühwein (das schmeckt gut!)

Wieniec adwentowy – Der Adventskrantz

4 świece – Vier Kerzen

Jak świętuje się Mikołaja w Niemczech? Oficjalnie okres przedświąteczny tak jak i w Polsce zaczyna adwent- czyli okres oczekiwania na przyjście Chrystusa. Popularny bardzo jest Weihnachtskranz – wieniec adwentowy, który stanowi formę ludowej domowej pobożności. Wykonany jest z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę adwentu przed obiadem, lub w kościele przed rozpoczęciem mszy. Co tydzień dochodzi jedna zapalona świeca, aż na koniec Adwentu palą się wszystkie cztery.

 

Ciekawostki dotyczące tego dnia:

·      Nikolaus ist in Spanien und Finnland ein arbeitsfreier Feiertag. (wolny dzień od pracy w Hiszpanii i Finlandii)

·      Eine Bauernregel für den 6. Dezember lautet: „Regnet es an Nikolaus, wird der Winter streng, ein Graus. (Rolnicy twierdzą : Pada deszcz 6 grudnia, będzie ciężka zima. Zgroza).

·      Knecht Ruprecht ist im mittleren und nördlichen deutschen Sprachraum ein Begleiter, der dem Nikolaus beim Verteilen der Geschenke hilft. Parobek Ruprecht w środkowych i północnych niemieckojęzycznych regionach jest pomocnikiem Mikołaja przy rozdawaniu prezentów.

Ich wünsche Euch Alles Gute und schöne Geschenke !!!  

®2015 Copyright by Beata Jodel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*