Langes Wochenende

Langes Wochenende wiąże się z różnymi zajęciami. Co można robić przez kilka wolnych dni? Atrakcje tego weekendu zależą od naszego temperamentu. Jedni wolą aktywnie, inni leniwie.

Langes Wochenende = das lange Wochenende – long weekend

Mamy kilka takich przedłużonych weekendów w roku. Między innymi to początek maja. W polskim języku nie ma pojedynczego słowa na długi koniec tygodnia i w efekcie używamy angielski weekend a w niemieckim mamy jak zwykle złożenie dwóch wyrazów.

Pogoda w weekend majowy nie jest najlepsza w naszym klimacie. Raczej jest chłodno choć chciałoby się przeżyć pierwsze ciepłe dni.

Anfang Mai ist noch nicht warm – na początku maja nie jest jeszcze ciepło

10 Tipps für langes Wochenende:

– ausschlafen – wyspać się.

Niektórzy wybierają tą właśnie opcje wysypiania się do woli. Moim zdaniem to marnowanie czasu, ale skoro jest to takie ważne dla wielu osób to niech sobie śpią. Czyli „budzikom śmieć” jak mówi piosenka Piaska. Potem już nie zostaje wiele czasu na inne aktywności.

– viel spazieren gehen – dużo spacerować

Spacery po lesie (der Wald) i w Parku (der Park) są bardzo pożyteczne. Można zabrać psa i jemu zapewnić wybieg. O tej porze jeszcze nie ma jeszcze co zbierać w lesie ale wiosna budzi do życia wiele roślin.

Fahrradtour machen – wycieczkę rowerową zrobić

Wycieczki rowerowe są bardzo ciekawym zajęciem. Można w ten sposób poprawić kondycję i do tego zobaczyć ciekawe miejsca. Wybór innej trasy każdego dnia gwarantuje brak nudy. Można też zjeść swoje jedzenie na świeżym powietrzu, czyli coś w rodzaju pikiniku.

– einen kurzen Urlaub machen – krótki urlop

Niektórzy wybierają krótki urlop. Może to być wyjazd zorganizowany z biurem podróży (das Reisebüro) albo indywidualna wycieczka np do ośrodka SPA na relaks. To dobry moment na wydłużenie urlopu zaliczając święta państwowe (Feiertage).

– sonnen – opalać się

O tej porze roku można się już opalać, pod warunkiem że słońce świeci (die Sonne scheint). W przeciwnym razie pozostaje jedynie solarium.

– baden gehen – kąpać się

Jeśli woda w jeziorze jest jeszcze zbyt zimna (zu kalt) to można pójść na basen (das Schwimmbad). Jest teraz wiele opcji do wykorzystania, czyli duży wybór basenów.

– Familie besuchen – rodzinę odwiedzić

Przy tej okazji można odwiedzić swoją rodzinę (Familie besuchen). Pojechać do niej na kilka dni i spędzić miło czas. To tani urlop (billiger Urlaub) w gronie rodzinnym.

schoppen – zakupy robić

Wielbiciele zakupów cieszą się na możliwość zrobienia większych zakupów (einkaufen). Skoro to ich pasja to trudno. Nie mogłam się nadziwić w ciepłe dni, że też jest mnóstwo ludzi w sklepach. Ja wpadłam tylko na chwilę po coś. Czy reszta też? Chyba raczej zakupoholicy. Wyprzedaż (der Ausverkauf) przyciąga wielu klientów do centrów handlowych (Einkaufszentrum).

– Ausstellungen und Museum besuchen

Doskonała okazja aby nadrobić zaległość kulturalne. Odwiedzanie muzeów czy wystaw artystycznych to ciekawe zajęcie. Wieczorami dodałabym do tego pójście do kina (das Kino) i teatru (das Theater).

– zu Hause aufräumen – w domu posprzątać

To zdecydowanie najnudniejsze ze wszystkich zajęć. Niektórzy chcą jednak nadrobić zaległości w dziedzinie sprzątania lub nawet przeprowadzki (der Umzug).

Mamy już wiosnę, choć stale jest zimno. Wróć do wpisu na temat WIOSNA PO NIEMIECKU

®2016 Copyright by Beata Jodel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*