Metody nauki języka

Metody nauki języka to porady na co położyć nacisk podczas nauki języka obcego. Czy wybrać jeden sposób czy więcej?

Ostatnio dużo się na ten temat pisze. Np. nauka języka w 14 dni. Takie reklamy dosłownie zalewają internet. Moim zdaniem to całkiem nierealne, choć wcale się w to nie zagłębiałam. Przekażę Ci moje doświadczenia z nauki języka niemieckiego i angielskiego. Nie ma uniwersalnej metody, trzeba połączyć różne działania i wtedy możesz osiągnąć efekt.

1.      Metoda 1000 słów najczęściej używanych. Ta metoda daje duże efekty. Szczególny nacisk kładzie się na te najbardziej popularne słowa w danym języku. Można też zastosować zasadę 30 popularnych czasowników i przymiotników. Dobrą metodą na zapamiętanie słówek jest pisanie 3 wyrazów na kartce i noszenie ich w kieszeni. Przez cały dzień staraj się do nich zaglądać i zapamiętać wszystkie 3 słówka. Następnego dnia 3 nowe słówka itd. W ten sposób zwiększasz zasób swoich słów w danym języku.

2.      Opanowanie podstaw gramatycznych. Uważam, że podstawa gramatyczna jest konieczna. Bez tego nie da się ruszyć, chyba że chodzi o dziecko, które uczy się automatycznie i intuicyjnie. Dorośli już tak nie potrafią. W języku niemieckim ważna jest odmiana czasowników, aby nie mówić stale „Kali jeść” a w angielskim musisz opanować podstawowe czasy.

3.      Czytanie na głos 15 minut dziennie w danym języku. Ta metoda pozwala osłuchać się z językiem. Można nawet powtarzać zdania po lektorze. Przez 15 minut staraj się czytać na głos nowy tekst. Niektórzy zalecają czytanie gazet, ale moim zdaniem to zbyt trudny język jeśli poziom jest zaledwie podstawowy. Ja co prawda czytałam Bravo (gazeta dla młodzieży), ale tam były dość proste dialogi w stylu komiksów z dymkiem. Treści można się było czasami domyśleć.

 

4.     Tłumaczenie słów piosenek. Nauka dzięki piosenkom to metoda bardzo sprawdzona. Jeśli piosenka ci się podoba, to tym bardziej chcesz wiedzieć o czym ktoś śpiewa. Śpiewanie razem z wykonawcą tak jak w karaoke ma taki efekt jak czytanie na głos.

5.     Pisanie maili zmusza Cię do formułowania poprawnych zdań. Musisz postarać się napisać dobry, zrozumiały tekst. Można sprawdzić niektóre słowa i wyrażenia w słowniku. Pisanie maili ma charakter rozmowy pisemnej. Trzeba się starać pisać jasno i zrozumiale.

6.     Oglądanie filmów w oryginale i sprawdzanie nieznanych słówek w słowniku. Oglądałam w ten sposób filmy kryminalne w Niemczech : "Ein Fall für zwei" lub "Derrick". Te dwa seriale to jest klasyka niemieckiego kina kryminalnego. Krimis bardzo wciągają, bo akcja jest wartka i zmuszająca do myślenia. Kto zabił, gdzie ukryte jest ciało?

7.      Metoda konwersacyjna z kimś kto dobrze zna ten język. Umawiasz się np. na pół godziny rozmowy wyłącznie w tym języku. Ideałem jest oczywiście rozmowa w Niemczech lub w Anglii.

Metoda konwersacyjna to mój najlepszy sposób nauki. Przez pierwsze tygodnie w Niemczech wyłącznie słuchałam jak mówią Niemcy, nie odzywając się wcale. Stopniowo zaczęłam rozumieć coraz więcej i przyszedł czas na mówienie choć ciężko było mi się odezwać. Należę do osób, które boją się zrobić błąd bo wymowa musi być perfekcyjna. Tą metodą nie da się do końca prawidłowo nauczyć gramatyki niemieckiej. Końcówki odmienionych wyrazów uciekają lub nie są dobrze słyszalne.

Metody nauki języka w polskich szkołach są zazwyczaj bardzo nieefektywne. Moim zdaniem jest tak dlatego, że zbyt wiele czasu poświęca się na gramatykę i ćwiczenia.

 Das Wörterbuch – słownik. Takie słowniki odchodzą powoli do lamusa, bo królują elektroniczne słowniki.

Konwersacje w szkołach zajmują bardzo mało czasu, niewiele czyta się na głos – też podobno z braku czasu, czyli nie trenuje się wymowy. Przerabiane są bardzo skomplikowane konstrukcje gramatyczne, mimo że większość nie zna podstaw języka. To dla mnie kuriozum. Na lekcji opracowana jest jedna strona z podręcznika albo nawet pół strony, natomiast wymagania są dużo większe. Tak się dzieje O ZGROZO! nawet w niektórych klasach z rozszerzonym programem nauki języka niemieckiego. Czy te przestarzałe metody nauki języka w szkole kiedyś się zmienią? Tu wkładam kij w mrowisko. Gdyby nie prywatne lekcje to znajomość języka obcego u naszych uczniów byłaby w większości klas naprawdę bardzo słaba. Za to matura z języka obcego wypada statystycznie lepiej niż z języka polskiego czy matematyki.

Metody nauki języka mają powiązanie z metodami rozwoju osobistego. PRZECZYTAJ O TYM

Metody nauki języka to 7 sposobów, które trzeba stosować równolegle, aby osiągnąć zamierzony efekt.

®Copyright by Beata Jodel

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2 myśli w temacie “Metody nauki języka”

  1. Jako niedawno jeszcze uczennica się pod tym wszystkim podpisuję. Niestety jest to wina nie tylko systemu oświaty, ale i nauczycieli. W ciągu dwóch godzin lekcyjnych zwykle robiliśmy 2 strony zadań z podręcznika, gdzie większość, to były obrazki. I to jeszcze była "ta najlepsza" nauczycielka w całej mojej edukacji. W czasie tych zajęć zdążyłam zrobić te zadania, zrobić zadanie domowe, pogadać z koleżanką i poczytać książkę. Czasem jak mi się nudziło uczyłam się od razu słówek na kartkówkę. Te nieudolne lekcje obudziły we mnie bunt i przez to teraz jestem na studiach językowych i mam zamiar w przyszłości moich uczniów faktycznie nauczyć języka, a nie tylko uzupełniać luczki w zdaniach.

    1. Potwierdzam. To wina systemu ale tez nauczycieli. Bardzo mało jest przerabiane na lekcji a wymagania na klasówkach są duże. Mam nadzieję, że to sie kiedys skończy. Są kraje, które inaczej funkcjonują, więc można.

      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*