Przepisy drogowe w Niemczech

Przepisy drogowe w Niemczech to zestawienie niezbędnych informacji obowiązujących na drogach w tym kraju.

Wjeżdżając do Niemiec musimy być poinformowani o wielu istotnych rzeczach, które często są zbieżne z naszymi przepisami. Z przyjemnością myślimy o jeździe na solidnych niemieckich drogach. Zwłaszcza autostrady wzbudzają nasz podziw, jeśli chodzi o ich znaczną ilość i dobrą jakość.

Niezbędne dokumenty:

 • dokument tożsamości: dowód osobisty (der Ausweis) lub paszport (der Pass) (oba dokumenty ważne min. 6 miesięcy
 • prawo jazdy (polskie jest respektowane) – (der Führerschein)
 • dowód rejestracyjny pojazdu (w tym ważny przegląd techniczny) (der Kraftfahrzeugschein)
 • ubezpieczenie OC samochodu (die Autoversicherung)
 • przy samochodzie  firmowym warto mieć upoważnienie (die Bevollmächtigung) od firmy leasingowej napisane w języku niemieckim lub angielskim .

Autostrady w Niemczech

Autostrady (die Autobahn) w Niemczech są póki co bezpłatne, choć już dawno zapowiadano, że sytuacja się zmieni. Jak na razie opłaty dotyczą tylko samochodów powyżej 7,5 t i są obliczane w oparciu o ilość przejechanych kilometrów.  O autostradach w Niemczech pisałam wcześniej TUTAJ.

Tunele i zielone strefy

Płatny jest przejazd tunelem łączącym Lubekę z Trevemünde Herrentunnel, który powstał w miejscu mostu oraz Warnowtunnel (Mecklemburg Vorpommern). Opłaty są również pobierane za wjazd do niektórych miast, w których utworzono tzw. zielone strefy (Umwelt Zone). Aby wjechać do takiego miasta należy mieć winietę, czyli nalepkę informującą o wysokości emisji spalin konkretnego pojazdu. Plakietkę można kupić na podstawie dowodu rejestracyjnego auta na stacjach diagnostycznych, w autoryzowanych warsztatach, w urzędach komunikacji. Winieta  kosztuje w Niemczech ok. 6 Euro.

Dopuszczalna prędkość

 • W terenie zabudowanym dla wszystkich rodzajów pojazdów obowiązuje ograniczenie prędkości (die Geschwindigkeit) do 50 km/h.
 • Poza terenem zabudowanym można jechać z prędkością do 100 km/h. Samochody powyżej 3,5 t oraz z przyczepą do 80 km/h.
 • Na drogach ekspresowych dla osobówek i samochodów do 3,5 t obowiązuje prędkość do 130 km/h. Dla pojazdów powyżej 3,5 t oraz z przyczepą górną granicą – 100 km/h.
 • Na autostradach pojazdy do 3,5 t nie mają ograniczenia prędkości. Kierowcy pojazdów z przyczepą i powyżej 3,5 t mogą jechać do 100 km/h.
 • Osoby posiadające prawo jazdy krótko, czyli mniej niż 2 lata na drogach ekspresowych mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h, a na autostradach – 100 km/h.

Światła i pasy

Nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania obowiązuje wyłącznie w tunelach i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zapięte pasy obowiązują wszystkich w aucie.

Wyposażenie obowiązkowe samochodu:

 • kamizelki odblaskowe – (reflektierende Lampen) (obowiązkowe w przypadku kierowców zawodowych, zalecane w innych przypadkach)
 • gaśnica (der Feuerlöscher)
 • trójkąt ostrzegawczy (das Warndreieck)
 • przenośne lampy (tragbare Lampen) koloru żółtego, ustawiane razem z trójkątem w przypadku pojazdów powyżej 3,5 t.
 • apteczka (der Verbandkasten)

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Niemczech, jednak większość kierowców je używa ze względu na bezpieczeństwo. Ważne : w okresie od października do marca w warunkach śniegowych lub błota poślizgowego jest obowiązek jazdy na oponach z oznaczeniem MS/M+S. W przypadku kontroli braku takich opon możemy zostać ukarani mandatem.

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,5 promila, czyli więcej niż w Polsce. Dla kierowców poniżej 21 lat lub też posiadania prawa jazdy krócej niż 2 lata limity te nie dotyczą. W przypadku zatrzymania przez policję młodzi kierowcy nie powinni mieć w ogóle alkoholu w wydychanym powietrzu.

Korzystanie z telefonu

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Można natomiast używać aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho.

Foteliki dla dzieci

Dzieci o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu (w tym drugim przypadku muszą być zabezpieczone pasami).

Polizei ist gut ausgeschildet – Policja jest dobrze oznakowana

Policja

Gdy widzimy samochód policyjny z napisem na dachu : BITTE FOLGEN oznacza to, że musimy za tym samochodem pojechać, aby się zatrzymać na parkingu do kontroli. Prawdopodobne jest to, że popełniliśmy jakieś wykroczenie drogowe, co wiąże się z mandatem (der Strafzettel).

Bezpieczeństwo i kultura jazdy

 • Przekroczenie prędkości więcej niż 30 km/h w terenie zabudowanym i więcej niż 40 km/h poza terenem zabudowanym grozi wysokim mandatem (możliwe jest również zatrzymanie prawa jazdy).
 • Odstępy pomiędzy pojazdami są poważnie respektowane a także wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest niedozwolone. Za jazdę zbyt blisko drugiego samochodu i nieprawidłowe wyprzedzanie grozi wysoki mandat.
 • Nie wolno parkować samochodu na chodniku. Do tego celu przeznaczone są wyłącznie wyznaczone parkingi albo prawa strona jezdni.

Ważne telefony

 • 112 – uniwersalny numer alarmowy obowiązujący również w Niemczech (w tym pogotowie i straż pożarna)
 • 110 – policja
 • 0 1802 22 22 22 – pomoc drogowa

Przepisy drogowe w Niemczech są restrykcyjnie przestrzegane. W Polsce na autostradach i obwodnicach dochodzi często do łamania przepisów, zwłaszcza jeśli chodzi o nadmierną prędkość, niebezpieczne wyprzedzanie oraz brawurową jazdę bez zachowania prawidłowych odstępów. Moglibyśmy skorzystać tu z dobrych praktyk niemieckich i zastosować te same zasady w Polsce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*