Ptaki po niemiecku

Ptaki po niemiecku to bardzo ciekawy temat. Chętnie je obserwujemy i słuchamy ich śpiewu. Od kiedy mam karmnik przy domu prowadzę obserwacje przylatujących gatunków.

O ptakach już pisałam wcześniej a ściśle mówiąc o gadających papugach w W TYM WPISIE. Moim zdaniem, Niemcy dość dobrze znają się na ptakach, a przynajmniej takie odniosłam wrażenie. Byłam w Niemczech pytana o różne nazwy ptaków po polsku i niektórych po prostu nie znałam. Te główne gatunki widoczne na ulicach czy polach jeszcze tak, ale tych rzadszych niestety nie rozróżniam. Niemcy natomiast lepiej są obeznani w przyrodniczej materii.

Oto lista najbardziej znanych ptaków po niemiecku. Najwięcej u mnie widać sikorek, wróbli, srok, pliszek, dzięciołów. W mieście królują wrony i mewy. Reszta jest pochowana w koronach drzew. Przy okazji przytoczę różne ciekawostki o poszczególnych gatunkach.

Oto przydatne słownictwo:

ptak – der Vogel,  liczba mnoga die Vögel

domek dla ptaków – das Vogelhäuschen

karma dla ptaków – das Vogelfutter

ziarno – das Korn

orzechy – die Nüsse

Gatunki popularnych ptaków:

bażant – der Fasan
bociander Storch

 

 

 

 

 

 

 

czaplader Reiher

drozd – die Drossel

Drozdy to najlepsi śpiewacy wśród ptaków, potrafią wydawać jednocześnie około 6 dźwięków na różnej wysokości.

dzięcioł der Specht
gęśdie Gans
gilder Gimpel
gołąbdie Taube

Gołębie mają zdolność powrotu do domu nawet z dalekich odległości. Przypuszczalnie kierują się położeniem słońca i księżyca, a może nawet zmysłem węchu podczas drogi powrotnej. Nic dziwnego, że były kiedyś wykorzystywane jako posłańcy do przekazywania listów.

indyk der Truthahn
jaskółka die Schwalbe
kogut der Hahn
koliber der Kolibri

koliber

Koliber to najmniejszy ptaszek, który jednocześnie należy do najlepszych lotników. Potrafi latać w pionie, do tyłu i zawisać w powietrzu. Niektóre gatunki potrafią nawet spać w powietrzu.

 

kondor der Kondor
kruk der Rabe
kura das Huhn

Ptaki po niemiecku to duża liczba różnych gatunków. Niektóre z nich odwiedzają chętnie mój karmnik w porze przedpołudniowej. Bardzo krótko zostają w karmniku tak jakby się spieszyły lub czegoś obawiały.


kuropatwadas Rebhuhn

mewa die Möwe
orzełder Adler
papugader Papagei

Papugi  jak powszechnie wiadomo to bardzo mądre patki, ponieważ potrafią nie tylko wypowiadać poszczególne słowa ale również łączyć je w zdania.

paw der Pfau
pelikander Pelikan
pingwinder Pinguin

pliszkadie Stelze
przepiórka die Wachtel
rudzik das Rotkehlchen
sęp der Geier

sikorka die Meise
słowikdie Nachtigall
sokół die Falke
sowadie Eule
sójka der Eichelhäher

ptaki po niemiecku (2)

Sójki to bardzo inteligentne ptaki. Potrafią naśladować głosy innych ptaków a nawet zwierząt. Na widok kota umieją zamiauczeć i nawet próbować szczekać na widok psa. Przysłowie „wybiera się jak sójka za morze” nie jest prawdą, ponieważ sójki odlatują na zimą tylko na południe Europy. Do mnie przylatują codziennie do karmnika. Ostatnio przyleciało ich aż pięć sztuk.

srokadie Elster
struśder Strauß

Strusie to największe ptaki i zarazem najszybciej biegające. Składają ogromne jajka wielkości 1,5 kg kurzych jaj.
szpakder Star

wronadie Krähe
wróbelder Spatz, der Sperling
zięba der Fink
zimorodek – der Eisvogel

W ostatnim czasie zmniejszyła się znacznie populacja wróbli na skutek braku dla nich naturalnego pożywienia, zwłaszcza w mieście. W moim karmniku jest ich najwięcej, co mnie bardzo cieszy. Można powiedzieć, że ratuję gatunek wróbla ♥.  Każdy ptak zachowuje się inaczej w karmniku, co z przyjemnością obserwuję.

Ptaki po niemiecku to też ptactwo domowe, które również znajdują się na mojej liście. Mam nadzieję, że ten wpis uzupełnił Twoje informacje o ptakach i poszerzył słownictwo niemieckie.

Na koniec posłuchaj jak sójka udaje kota:

 Unglaublich – nie do wiary

®2016 Copyright by Beata Jodel

4 myśli w temacie “Ptaki po niemiecku”

    1. Koniecznie Kasia, zobaczysz jaka to frajda jak ptaki przylatują do stołówki. Jakie mają obyczaje przy jedzeniu, czy się tolerują z innymi gatunkami. Trzeba ratować wróbelki !!!

  1. Dużo rzeczy widziałem i słyszałem, ale żeby sójka miałczała tego nie wiedziałem i nie słyszałem, ciekawe 🙂 ,wniosek, że człowiek się uczy zawsze i nigdy nie może wiedzieć wszystkiego. Jesteśmy ograniczeni.

    1. Tak sójka potrafi udawać odgłosy kota i nie tylko. Potrafi też naśladować ptaki drapieżne np. myszołowa. To takie działanie obronne. Niesamowite, ale skoro papuga jest w stanie wymawiać niektóre wyrazy to czemu nie sójka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*