Ptaki po niemiecku to bardzo ciekawy temat. Chętnie je obserwujemy i słuchamy ich śpiewu. Od kiedy mam karmnik przy domu prowadzę obserwacje przylatujących gatunków.
O ptakach już pisałam wcześniej a ściśle mówiąc o gadających papugach w W TYM WPISIE. Moim zdaniem, Niemcy dość dobrze znają się na ptakach, a przynajmniej takie odniosłam wrażenie. Byłam w Niemczech pytana o różne nazwy ptaków po polsku i niektórych po prostu nie znałam. Te główne gatunki widoczne na ulicach czy polach jeszcze tak, ale tych rzadszych niestety nie rozróżniam. Niemcy natomiast lepiej są obeznani w przyrodniczej materii.
Oto lista najbardziej znanych ptaków po niemiecku. Najwięcej u mnie widać sikorek, wróbli, srok, pliszek, dzięciołów. W mieście królują wrony i mewy. Reszta jest pochowana w koronach drzew. Przy okazji przytoczę różne ciekawostki o poszczególnych gatunkach.
Oto przydatne słownictwo:
ptak – der Vogel, liczba mnoga die Vögel
domek dla ptaków – das Vogelhäuschen
karma dla ptaków – das Vogelfutter
ziarno – das Korn
orzechy – die Nüsse
Gatunki popularnych ptaków:
bażant – der Fasan
bocian – der Storch
czapla – der Reiher
drozd – die Drossel
Drozdy to najlepsi śpiewacy wśród ptaków, potrafią wydawać jednocześnie około 6 dźwięków na różnej wysokości.
dzięcioł – der Specht
gęś – die Gans
gil – der Gimpel
gołąb – die Taube
Gołębie mają zdolność powrotu do domu nawet z dalekich odległości. Przypuszczalnie kierują się położeniem słońca i księżyca, a może nawet zmysłem węchu podczas drogi powrotnej. Nic dziwnego, że były kiedyś wykorzystywane jako posłańcy do przekazywania listów.
indyk – der Truthahn
jaskółka – die Schwalbe
kogut – der Hahn
koliber – der Kolibri
Koliber to najmniejszy ptaszek, który jednocześnie należy do najlepszych lotników. Potrafi latać w pionie, do tyłu i zawisać w powietrzu. Niektóre gatunki potrafią nawet spać w powietrzu.
kondor – der Kondor
kruk – der Rabe
kura – das Huhn
Ptaki po niemiecku to duża liczba różnych gatunków. Niektóre z nich odwiedzają chętnie mój karmnik w porze przedpołudniowej. Bardzo krótko zostają w karmniku tak jakby się spieszyły lub czegoś obawiały.
kuropatwa – das Rebhuhn
mewa – die Möwe
orzeł – der Adler
papuga – der Papagei
Papugi jak powszechnie wiadomo to bardzo mądre patki, ponieważ potrafią nie tylko wypowiadać poszczególne słowa ale również łączyć je w zdania.
paw – der Pfau
pelikan – der Pelikan
pingwin– der Pinguin
pliszka – die Stelze
przepiórka – die Wachtel
rudzik – das Rotkehlchen
sęp – der Geier
sikorka – die Meise
słowik – die Nachtigall
sokół – die Falke
sowa – die Eule
sójka – der Eichelhäher
Sójki to bardzo inteligentne ptaki. Potrafią naśladować głosy innych ptaków a nawet zwierząt. Na widok kota umieją zamiauczeć i nawet próbować szczekać na widok psa. Przysłowie „wybiera się jak sójka za morze” nie jest prawdą, ponieważ sójki odlatują na zimą tylko na południe Europy. Do mnie przylatują codziennie do karmnika. Ostatnio przyleciało ich aż pięć sztuk.
sroka – die Elster
struś – der Strauß
Strusie to największe ptaki i zarazem najszybciej biegające. Składają ogromne jajka wielkości 1,5 kg kurzych jaj.
szpak – der Star
wrona – die Krähe
wróbel – der Spatz, der Sperling
zięba – der Fink
zimorodek – der Eisvogel
W ostatnim czasie zmniejszyła się znacznie populacja wróbli na skutek braku dla nich naturalnego pożywienia, zwłaszcza w mieście. W moim karmniku jest ich najwięcej, co mnie bardzo cieszy. Można powiedzieć, że ratuję gatunek wróbla ♥. Każdy ptak zachowuje się inaczej w karmniku, co z przyjemnością obserwuję.
Ten karmnik to fajny pomysł. Chyba też sobie sprawię i zrobię coś dla ptaków. 🙂
Koniecznie Kasia, zobaczysz jaka to frajda jak ptaki przylatują do stołówki. Jakie mają obyczaje przy jedzeniu, czy się tolerują z innymi gatunkami. Trzeba ratować wróbelki !!!
Dużo rzeczy widziałem i słyszałem, ale żeby sójka miałczała tego nie wiedziałem i nie słyszałem, ciekawe 🙂 ,wniosek, że człowiek się uczy zawsze i nigdy nie może wiedzieć wszystkiego. Jesteśmy ograniczeni.
Tak sójka potrafi udawać odgłosy kota i nie tylko. Potrafi też naśladować ptaki drapieżne np. myszołowa. To takie działanie obronne. Niesamowite, ale skoro papuga jest w stanie wymawiać niektóre wyrazy to czemu nie sójka.