Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia zawsze skłaniają do refleksji i zadumy nad istotą świętowania.

Cieszymy się na klimat i magiczny nastrój tego specyficznego czasu w grudniu. Spędzamy je najczęściej rodzinnie, ale coraz więcej ludzi w tym czasie wybiera się na urlop, aby odpocząć i nie męczyć się przygotowaniami w domu. Bardzo charakterystyczne dla Bożego Narodzenia  są dekoracje. Np. bombki (die Weihnachtskugeln) są ręcznie robione i artystycznie malowane a ich historia sięga aż 1847 roku. Pierwsze bombki powstały właśnie w Niemczech jako szklane wydmuszki. Polska natomiast  jest potentatem w produkcji bombek.

Zobacz jak wygląda Boże Narodzenie w Polsce w dawnych rejonach Ostpreuβen, czyli na terenach północno-wschodnich Polski i Rosji (obecnie). Stolicą był Królewiec (Königsberg) teraz: Kaliningrad. W Prusach Wschodnich oprócz stolicy były takie miasta jak : Ostróda, Braniewo, Bartoszyce, Ełk, Frombork, Lidzbark Warmiński, Mikołajki, Olsztyn i inne. Kiedyś tereny Ostpreuβen należały do Niemiec, stąd ich sentyment do tych ziem. Film zawiera tłumaczenie na język niemiecki.

Nie chcę teraz tworzyć nowych wpisów bożonarodzeniowych ze słownictwem świątecznym, ponieważ to już wszystko było u mnie na blogu. Zachęcam więc do czytania moich archiwalnych wpisów na ten temat. We wszystkich opisane są tradycje niemieckie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy wie, że zarówno zwyczaj dekorowania choinki jak i kalendarz adwentowy (der Adventskalender) wywodzą się właśnie z Niemiec. 

Boże Narodzenie w Niemczech

Historia kalendarza adwentowego

5 niemieckich kolęd

Tradycja ubierania choinki

Prezenty świąteczne

Co myślisz o świętowaniu Bożego Narodzenia? Czy podobają Ci się wszystkie tradycje? A może coś już nie jest aktualne? Moim zdaniem zbyt dużą wagę przykłada się do przygotowania wielkich ilości jedzenia, co niestety skutkuje obżarstwem (das Festgelage).

Święta Bożego Narodzenia (Weihnachten) są wspaniałym okresem w roku a tradycje przetrwały wiele stuleci.

®2018 Copyright by Beata Jodel

2 myśli w temacie “Święta Bożego Narodzenia”

  1. Co do obżarstwa świątecznego to prawda, ale bardzo dobrze, że teraz coraz popularniejsza jest idea dzielenia się jedzeniem. Święta w Prusach Wschodnich to ciekawy temat, ich sentyment jest porównywalny do naszego do Lwowa – tam też istniała swoista kultura, której już nie ma. A mam pytanie o to: Die Tage zwischen Weihnachten und Neujahr werden umgangssprachlich oft als „zwischen den Jahren“ bezeichnet. – czy Niemcy, podobnie, jak Szwedzi, wierzą, że jaki dzień w tym okresie, taki będzie cały miesiąc w następnym roku?

    1. Dziękuję za komentarz. Nie słyszałam żeby Niemcy tak myśleli. Raczej nie są zbytnio przesądni. Tak naprawdę lubią mieć wolne dni w okolicach świąt, choć nie wypływa to z ich wiary raczej z wygody, którą sobie cenią. Pisząc o Prusach Wschodnich pomyślałam dokładnie to samo o polskim sentymencie do Lwowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*