Tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech to wspaniała zabawa karnawałowa obchodzona przed okresem Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek w Niemczech to ciekawy zwyczaj karnawałowy o nazwie Weiberfastnacht, obchodzony również w Austrii i Szwajcarii. W ostatni czwartek przed Środą Popielcową, kobiety przebierają się w kolorowe stroje i wpadają do ratuszy miast o godzinie 11.11, żeby obciąć urzędnikom krawaty. Dostają symboliczny klucz do bram miasta i rozpoczynają władanie miastem. Wg zwyczaju kobiety obcinają krawaty wszystkim napotkanym panom i w zamian za to dają im buziaki. Zwyczaj ten wydaje się dość barbarzyński, bo trochę szkoda krawatów, ale Panowie w tym dniu (o ile nie zapomną) wkładają stare, nielubiane krawaty. Kobiety w tłusty czwartek nie mają litości i obcinają jak leci. Tradycja zapoczątkowana została w 1824 roku przez kobiety – praczki z okolic Bonn, które spontanicznie zdecydowały się wziąć udział w karnawale. W tamtych czasach to było wyzwanie dla kobiet, ponieważ tylko mężczyźni byli uczestnikami karnawałowej zabawy. 

Diese Krawatte ist zu schön – ten krawat jest zbyt piękny.

Po Weiberfastnacht (Tłusty czwartek) jest Rosenmontag (poniedziałek przed naszym śledzikiem). Wówczas ludzie również zakładają barwne kostiumy, tańczą na ulicach i w publicznych miejscach, popijając alkohol. W wielu miastach odbywają się barwne parady poprzebieranych osób. Warto wziąć udział w takiej zabawie, bo w Polsce ten zwyczaj jest mało znany. Tak właśnie świętuje się zakończenie karnawału w niemieckojęzycznych krajach. Brałam kiedyś udział w austriackim Rosenmontag i bardzo miło wspominam wszystkie atrakcje.

Der Aschermittwoch – to środa popielcowa, która podobnie jak w Polsce jest obchodzona w kościołach jako zwyczaj posypywania głów popiołem. Od tej pory następuje die Fastzeit czyli czas pokuty przed Wielkanocą.

Przydatne słówka:

Das Fasten – post

fasten – pościć

Die Fastenzeit – okres postu

Die Fastnacht – ostatki

Das Weib – baba, babsko, niewiasta

Die Weiberfastnacht – tłusty czwartek

Der Rosenmontag – różany poniedziałek

Bunte Bekleidung – kolorowe stroje

Das Rathaus – ratusz

Die BeamtenUrzędnicy

die Krawatte – krawat

Die Asche – popiół

der Fasching – karnawał

Zobacz jak bawią się dziś w Niemczech w Tłusty Czwartek. A u nas tylko  można liczyć na pączki. 

 

 

Tłusty czwartek w Niemczech jest świętowany bardzo hucznie i widowiskowo. Kolorowe stroje, zabawa i parady uliczne pozostawiają niezapomniane wrażenie na turystach.

 

 ®2017 Copyright by Beata Jodel

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*