Tradycja ubierania choinki

Tradycja ubierania choinki przetrwała wieki jako bożonarodzeniowy zwyczaj w wielu krajach świata. 

Tradycja ubierania choinki należy do tradycji wigilijnej, która pojawiła się w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku, a dotarła z Niemiec o czym już chyba wszyscy wiedzą. Początkowo dekorowanie drzewka odbywało się tylko w miastach. Na wsiach długo wieszano uciętą gałąź jodły sosny, lub świerku pod sufitem (tzw. podłaźniczka). Na niej również wieszano drobne dekoracje, które później przeniesiono na choinkę. 

W Niemczech strojenie choinki ma swój początek w XVI wieku. Podobno zwolennikiem tego zwyczaju był Martin Luter, który wprowadził rewolucyjne zmiany w kościele. W Europie tradycja choinkowa rozpowszechniła się dopiero w XIX stuleciu. Historyczne źródła mówią iż ojczyzną bożonarodzeniowego drzewka była Alzacja, w tamtych czasach należący region do Rzeszy Niemieckiej a w 1648 przekazany Francji na mocy Pokoju Westfalskiego. To tam właśnie zaczęto wstawiać choinki do domów i przystrajać je jabłkami oraz ozdobami z papieru. Udekorowana choinka miała nawiązywać do rajskiej jabłoni Adama i Ewy. Światełka na drzewku bożonarodzeniowym symbolizują nowo narodzonego Chrystusa.

Na choinkę w Niemczech mówi się :

Der Weihnachtsbaum – świąteczne drzewko

der Christbaum – drzewko bożonarodzeniowe

der Tannenbaum – jodła

der geschmückte Tannebaum – przystrojona jodła

 

 

 

Der Weihnachtsschmuck – ozdoby choinkowe

Der Stern – gwiazda

Die Kugeln – bombki

Die Kette – łańcuch

Das Engelshaar – włos anielski

Der Kranz – girlanda

Die Bonbons – cukierki

Die Lichterkette – lampki na choinkę

 

Tradycyjnie ubiera się zwykłą jodłę lub sosnę a w ostatnich latach również przyjęła się moda na jodłę kaukaską, która jest bardziej trwała w domach i wolniej gubi igły. Drzewko iglaste pozostaje zielone przez cały rok i jest symbolem życia, nadziei i płodności. Tradycje bożonarodzeniowe kultywowane są zarówno w chrześcijańskich domach jak i w świeckich. Zwyczaj świętowania Bożego Narodzenia jest elementem kultury głęboko zakorzenionym w naszej świadomości.

 

       

Unter dem Tannenbaum gibt es viele Geschenke.

Ozdoby świąteczne zmieniały się na przestrzeni lat. Dawniej wieszano jabłka orzechy, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Tradycyjnie umieszczano zapalone świeczki, potem zimne ognie, które nie były zbyt bezpieczne. W wielu domach wytwarzano ozdoby po swojemu. W dzisiejszych czasach ozdoby produkowane są masowo i sprzedawane w sklepach. Można więc kupić gotowy zestaw i powiesić na choince. Dawne elementy choinkowe miały swoją mądrą symbolikę. Część z nich przetrwała w zmienionej formie, a część nie jest już stosowana w naszych domach. Jakie to ozdoby:

  • Jabłka: symbolizowały rajskie owoce, ale dziś już się ich nie wiesza.
  • Orzechy: przynosiły dobrobyt i siłę. (dziś nie ma już tego zwyczaju)
  • Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka: to światło Chrystusa czyli droga do nowego życia.
  • Gwiazda na szczycie drzewka : ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki: oznaczają radość i dobrą nowinę.
  • Cukierki: wieszano przez długi czas na choince z myślą o dzieciach.

Więcej o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech PRZECZYTAJ TUTAJ

Tradycja ubierania choinki jest bardzo stara i chyba nigdy nie zaniknie jako zwyczaj bożonarodzeniowy wśród chrześcijańskich rodzin.

®2016 Copyright by Beata Jodel

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*