Zamki na Dolnym Śląsku

Zamki na Dolnym Śląsku są bardzo pięknymi obiektami. W ostatnim czasie pojawił się gorący temat poszukiwania "Złotego pociągu", więc przy okazji warto wspomnieć o dwóch zamkach i pociągu.

Zamki na Dolnym Śląsku to ciekawy temat. W tym roku odwiedziłam dwa z nich : zamek w Bolkowie i Książu. Chcę o nich tutaj co nieco opowiedzieć.

Zamek Bolków (Bolkenhain) zbudowany został w XIII wieku. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a zasadnicza zmiana w jego wyglądzie miała miejsce 1530-40, kiedy to powiększono go i przebudowano w stylu renesansowym. W 1703 roku zostaje zakupiony przez Cystersów z Krzeszowa. Po II wojnie światowej zabezpieczony jest jako trwała ruina. Na zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków i odbywają się tu cykliczne imprezy jak : Piknik Rycerski, Castle Party, Europejskie Dni Dziedzictwa. Zamek jest dostępny do zwiedzania.

 Bolkenburg – Zamek w Bolkowie.
       

Przy okazji podawania historycznych dat można omówić jak się je zapisuje i wymawia po niemiecku:

Np. 1703 – eintausendsiebenhundertdrei – wszystko zlewa się w jeden ciąg. Konkretnie jest to: Jeden tysiąc- siedem setek – trzy

1535 – eintausendfünfhundertfünfunddreißig – wygląda jak tasiemiec z poprzedniego wpisu. Jeden tysiąc -pięć setek – pięć i trzydzieści

Zamek – der Schloß

Dolny Śląsk – das Niederschlesien

Historyczne budowle – historische Gebäude

Zabytki – die Sehenswürdigkeiten

Ruiny zamku – die Burgruine

erzählen – opowiadać

Wyprawa – der Streifgzuf

Odwiedzać ciekawe miejsca – historische Stellen besuchen

Książe – der Fürst, der Herzog 

Księżna – die Fürstin, die in

Najbardziej znany na Dolnym Śląsku jest Zamek w Książu (Fürstenstein) i tutaj właśnie poszukuje się nieustannie podziemnych korytarzy. Największą zagadką jest głęboko ukryty "złoty pociąg", który jak sama nazwa wskazuje jest pełen złota, biżuterii (lub wcale nie), a może obfituje w ciekawe dokumenty i archiwa niemieckie. Wielu poszukiwaczy chce go odnaleźć. Być może niedługo już wyjaśni się ta niezwykła zagadka.

Złoty pociag – der goldene Zug

Złoto – das Gold

Biżuteria – die Schmucksachen

znaleźć – finden

Podziemne korytarze – unterirdische Korridore

Tunel – der Tunnel

Zagadka – das Rätsel

Interesująca dokumentacja – interessante Dokumentation

Archiwum III Rzeszy – das Archiv des III Reiches

Zamek Książ wzniesiony w XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I był wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni dziejów. Przyglądając się jego bryle widać, że łączy w sobie kilka epok i styli – to tak jakby ktoś coś dokleił to z jednej, to z drugiej strony. Przed II wojną światową dobra książęce stały na krawędzi bankructwa, a zamek zostaje przejęty przez państwo niemieckie. W tym czasie następuje rozbudowa zamku na rezydencję Hitlera. W pobliżu zostaje założona filia obozu Gross-Rosen, a więźniowie drążą sztolnie pod zamkiem w ramach ogromnego kompleksu RIESE. Po II wojnie zamek zostaje odremontowany a obecnie jest udostępniony do zwiedzania i przyciąga tłumy turystów. Ten ogromny kompleks zamkowy jest 3 co do wielkości zamkiem w Polsce i jednym z najważniejszych śląskich zabytków. Oprócz samego zamku można zobaczyć piękny park z amfiteatrem, punktami widokowymi i mauzoleum Hochbergów. Na wiosnę kwitną w nim rododendrony, ulubione krzewy legendarnej księżnej Daisy.

 Fürstenstein – zamek w Książu

Trzeci aspekt podważający teorię przeznaczenia podziemi Zamku Książ wiąże się z licznymi śladami, które wskazują na umyślne zamaskowanie i zablokowanie tunelów tam przebiegających oraz dolnych i górnych kondygnacji. Dowodem na to jest potwierdzenie wiarygodnego świadka – byłego więźnia filii KL Gross Rosen – Jana Weissa, który cudem uniknął zagłady i wyjechał do Ameryki. W roku 1985 podczas zwiedzania podziemia zamku powiedział, że w lutym 1945 roku „żaden z chodników nie był obetonowany”. Wskazał na wiele zmian, świadczących o celowym ukryciu wielu tuneli i komór, których istnienie potwierdzają rury ciągnące się pod sufitem z końcami zamurowanymi w ścianach. Inni dość wiarygodni świadkowie również potwierdzają zawalenie lub celowe zabudowanie niektórych sztolni i hal.

Z drugiej wojny światowej – Aus dem zweiten Weltkrieg

Rezydencja Hitlera – die Residenz von Hitler

Dowody – die Beweise

Naoczny świadek – der Augenzeuge

Tajemnica – das Geheimnis

Rzesza – das Reich

Tajemnice III Rzeszy – Die Geheimnise des dritten Reiches

Podziemia III Rzeszy – der Untergrund des dritten Reiches

Zamek Książ i jego podziemia do dziś pozostają osnute tajemnicą. Historia o rzekomym odnalezieniu tzw.złotego pociagu pełnym ukrytych skarbów zrabowanych przez nazistów, rozbudziła wyobraźnię Polaków i ściągnęła w okolice Wałbrzycha poszukiwawczy skarbów i militariów.

                        DAS GOLD – Złoto

W Polsce na poszukiwanie w ziemi zabytków trzeba mieć zgodę konserwatora zabytków i właściciela terenu, konieczne jest też zgromadzenie niezbędnych dokumentów.

Wszystko co zostanie znalezione za pomocą m.in. wykrywaczy metali i ma znaczenie historyczne, przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Legalni poszukiwacze mogą zaś liczyć na nagrodę za znalezione zabytki, choć – jak sami przyznają – zdarza się to rzadko. Szczęśliwi znalazcy liczą na 10%, ale przyszłość pokaże jaka będzie prawda.

Skarb – der Schatz

Poszukiwacze – die Sucher

wykrywacz metali – der Metalldetektor

Skarb Państwa – die Staatskasse

Nagroda – die Belohnung

Znaleźne – das Fundgeld

Przyszłość pokaże – die Zukunft zeigt

Prawda – die Wahrheit

Informacje : http://www.zamek.ksiaz.com.pl 

®2015 Copyright by Beata Jodel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*