Zamki na Dolnym Śląsku są bardzo pięknymi obiektami. W ostatnim czasie pojawił się gorący temat poszukiwania "Złotego pociągu", więc przy okazji warto wspomnieć o dwóch zamkach i pociągu.
Zamki na Dolnym Śląsku to ciekawy temat. W tym roku odwiedziłam dwa z nich : zamek w Bolkowie i Książu. Chcę o nich tutaj co nieco opowiedzieć.
Zamek Bolków (Bolkenhain) zbudowany został w XIII wieku. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a zasadnicza zmiana w jego wyglądzie miała miejsce 1530-40, kiedy to powiększono go i przebudowano w stylu renesansowym. W 1703 roku zostaje zakupiony przez Cystersów z Krzeszowa. Po II wojnie światowej zabezpieczony jest jako trwała ruina. Na zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków i odbywają się tu cykliczne imprezy jak : Piknik Rycerski, Castle Party, Europejskie Dni Dziedzictwa. Zamek jest dostępny do zwiedzania.
Bolkenburg – Zamek w Bolkowie.
Przy okazji podawania historycznych dat można omówić jak się je zapisuje i wymawia po niemiecku:
Np. 1703 – eintausendsiebenhundertdrei – wszystko zlewa się w jeden ciąg. Konkretnie jest to: Jeden tysiąc- siedem setek – trzy
1535 – eintausendfünfhundertfünfunddreißig – wygląda jak tasiemiec z poprzedniego wpisu. Jeden tysiąc -pięć setek – pięć i trzydzieści
Zamek – der Schloß
Dolny Śląsk – das Niederschlesien
Historyczne budowle – historische Gebäude
Zabytki – die Sehenswürdigkeiten
Ruiny zamku – die Burgruine
erzählen – opowiadać
Wyprawa – der Streifgzuf
Odwiedzać ciekawe miejsca – historische Stellen besuchen
Książe – der Fürst, der Herzog
Księżna – die Fürstin, die in
Najbardziej znany na Dolnym Śląsku jest Zamek w Książu (Fürstenstein) i tutaj właśnie poszukuje się nieustannie podziemnych korytarzy. Największą zagadką jest głęboko ukryty "złoty pociąg", który jak sama nazwa wskazuje jest pełen złota, biżuterii (lub wcale nie), a może obfituje w ciekawe dokumenty i archiwa niemieckie. Wielu poszukiwaczy chce go odnaleźć. Być może niedługo już wyjaśni się ta niezwykła zagadka.
Złoty pociag – der goldene Zug
Złoto – das Gold
Biżuteria – die Schmucksachen
znaleźć – finden
Podziemne korytarze – unterirdische Korridore
Tunel – der Tunnel
Zagadka – das Rätsel
Interesująca dokumentacja – interessante Dokumentation
Archiwum III Rzeszy – das Archiv des III Reiches
Zamek Książ wzniesiony w XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I był wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni dziejów. Przyglądając się jego bryle widać, że łączy w sobie kilka epok i styli – to tak jakby ktoś coś dokleił to z jednej, to z drugiej strony. Przed II wojną światową dobra książęce stały na krawędzi bankructwa, a zamek zostaje przejęty przez państwo niemieckie. W tym czasie następuje rozbudowa zamku na rezydencję Hitlera. W pobliżu zostaje założona filia obozu Gross-Rosen, a więźniowie drążą sztolnie pod zamkiem w ramach ogromnego kompleksu RIESE. Po II wojnie zamek zostaje odremontowany a obecnie jest udostępniony do zwiedzania i przyciąga tłumy turystów. Ten ogromny kompleks zamkowy jest 3 co do wielkości zamkiem w Polsce i jednym z najważniejszych śląskich zabytków. Oprócz samego zamku można zobaczyć piękny park z amfiteatrem, punktami widokowymi i mauzoleum Hochbergów. Na wiosnę kwitną w nim rododendrony, ulubione krzewy legendarnej księżnej Daisy.
Fürstenstein – zamek w Książu
Trzeci aspekt podważający teorię przeznaczenia podziemi Zamku Książ wiąże się z licznymi śladami, które wskazują na umyślne zamaskowanie i zablokowanie tunelów tam przebiegających oraz dolnych i górnych kondygnacji. Dowodem na to jest potwierdzenie wiarygodnego świadka – byłego więźnia filii KL Gross Rosen – Jana Weissa, który cudem uniknął zagłady i wyjechał do Ameryki. W roku 1985 podczas zwiedzania podziemia zamku powiedział, że w lutym 1945 roku „żaden z chodników nie był obetonowany”. Wskazał na wiele zmian, świadczących o celowym ukryciu wielu tuneli i komór, których istnienie potwierdzają rury ciągnące się pod sufitem z końcami zamurowanymi w ścianach. Inni dość wiarygodni świadkowie również potwierdzają zawalenie lub celowe zabudowanie niektórych sztolni i hal.
Z drugiej wojny światowej – Aus dem zweiten Weltkrieg
Rezydencja Hitlera – die Residenz von Hitler
Dowody – die Beweise
Naoczny świadek – der Augenzeuge
Tajemnica – das Geheimnis
Rzesza – das Reich
Tajemnice III Rzeszy – Die Geheimnise des dritten Reiches
Podziemia III Rzeszy – der Untergrund des dritten Reiches
Zamek Książ i jego podziemia do dziś pozostają osnute tajemnicą. Historia o rzekomym odnalezieniu tzw.złotego pociagu pełnym ukrytych skarbów zrabowanych przez nazistów, rozbudziła wyobraźnię Polaków i ściągnęła w okolice Wałbrzycha poszukiwawczy skarbów i militariów.
DAS GOLD – Złoto
W Polsce na poszukiwanie w ziemi zabytków trzeba mieć zgodę konserwatora zabytków i właściciela terenu, konieczne jest też zgromadzenie niezbędnych dokumentów.
Wszystko co zostanie znalezione za pomocą m.in. wykrywaczy metali i ma znaczenie historyczne, przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Legalni poszukiwacze mogą zaś liczyć na nagrodę za znalezione zabytki, choć – jak sami przyznają – zdarza się to rzadko. Szczęśliwi znalazcy liczą na 10%, ale przyszłość pokaże jaka będzie prawda.
Skarb – der Schatz
Poszukiwacze – die Sucher
wykrywacz metali – der Metalldetektor
Skarb Państwa – die Staatskasse
Nagroda – die Belohnung
Znaleźne – das Fundgeld
Przyszłość pokaże – die Zukunft zeigt
Prawda – die Wahrheit
Informacje : http://www.zamek.ksiaz.com.pl