Cechy dobrego nauczyciela

Cechy dobrego nauczyciela to wpis w ramach akcji blogerów językowo-kulturowych pod hasłem : Dzień Nauczyciela.

cechy-dobrego-nauczycielaCechy dobrego nauczyciela to zestawienie właściwych cech charakteru dla tej profesji. Akcja dotyczy głównie nauczania języków obcych, ponieważ blogerzy językowi na swych blogach zajmują się tym tematem. Dzień nauczyciela zawsze zmusza do refleksji. W końcu wszyscy mieliśmy nauczycieli: lepszych lub gorszych. Nie będę wspominać konkretnych moich nauczycielek, ale skupie się na tym zawodzie ogólnie, dodając słówka niemieckie. Wiemy, że to ciężki zawód i w Polsce niestety słabo opłacany. Można go wykonywać z pasją lub bez pasji, tak od niechcenia. Nauczyciele mają ogromny wpływ na nasze dorosłe życie, więc warto przyjrzeć się temu tematowi, poznając przy okazji słownictwo niemieckie. Cech jest aż 20. Może nie wszystkie powinny być spełnione, bo mielibyśmy do czynienia z ideałem, ale chociaż połowa byłaby mile widziana.

Wie soll der gute Lehrer sein?

Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel?

Arbeitsam – pracowity

Ausgeglichen – zrównoważony

Beherrscht – opanowany

Diskret – dyskretny

Ehrlich – uczciwy

Freundlich – przyjacielski

Gerecht – sprawiedliwy

Geduldig – cierpliwy

Gutherzig – życzliwy

Hilfsbereit – pomocny

Ideenreich – pomysłowy

Klug – mądry

Kontaktfreudig – kontaktowy

Offen – otwarty

Tolerant – tolerancyjny

Tüchtig – solidny

Optimistisch – optymistyczny

Witzig – wesoły

Verständnisvoll – wyrozumiały

Zuverlässig – godny zaufania

Der Beruf, die Profession – zawód

Myślę, że uczniowie najbardziej cenią sobie nauczyciela tolerancyjnego, sprawiedliwego i cierpliwego.

Cechy dobrego nauczyciela to nie tylko jego charakter ale również różne sposoby nauczania oraz sprawiedliwego oceniania uczniów.

Niektórzy nauczyciele uznają, ze jedynie oceny za sprawdziany są ważne a reszta umiejętności nie podlega ocenie. Z moich obserwacji wynika, że zbyt rzadko prowadzone są lekcje interaktywne. Praca w grupach jest też uatrakcyjnieniem zajęć lekcyjnych. Mam wrażenie, że w polskich szkołach duży nacisk kładzie się na naukę gramatyki i odrabianie ćwiczeń, a to i tak nie przynosi spodziewanych efektów. Nierzadko obserwuję, że nauczyciel zadaje do domu to czego nie było na lekcji. To oznacza konieczność korzystania z pomocy rodziców lub korepetytorów. Nie każdy uczeń może sobie na to pozwolić.

Przeczytaj wpis dotyczący METOD NAUKI JĘZYKA

Po latach pamiętamy nauczycieli, którzy się czymś szczególnie wyróżniali np. takich, którzy mieli nieszablonowe pomysły nauczania ale również takich, którzy byli bardzo srodzy i nas gnębili ciągłymi klasówkami i odpytywaniem. W takich sytuacjach atmosfera była napięta i stres był przy tym ogromny.

W Niemczech Lehrertag feiert man am 5 Oktober, (Dzień Nauczyciela świętuje się 5 października), ale nie jest on szczególnie obchodzony poza składaniem życzeń. Pozycja nauczyciela jest zupełnie inna niż w Polsce. Jest to pewne miejsce pracy ze statusem urzędnika państwowego. Zarobki nauczycieli wahają się (w przeciętnej szkole typu: Realschule) od 45 000 Euro rocznie na początku kariery, po 15 latach 55 000 Euro, a pod koniec zarabia się 60 000 Euro rocznie. Niemcy są pod tym względem w czołówce najlepiej zarabiających nauczycieli w Europie. Lepsza jest tylko Szwajcaria i Luksemburg (źródło: Spiegel.de). Trzeba jednak dodać, że nauczyciel w Niemczech musi mieć wysokie kwalifikacje, gdyż powinien uczyć dwóch a w niektórych Landach nawet trzech przedmiotów, co wiąże się kształceniem się w 2 lub 3 kierunkach.

W Polsce 14 października obchodzi się dzień Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona w 1773 roku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. To było pierwsze Ministerstwo Oświaty, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Opracowano wówczas programy nauczania i dopuszczono dziewczęta do nauki w szkołach. Przy okazji święta KEN nauczyciele mają swoje święto i dzień wolny od pracy. Jeśli chodzi o zarobki nauczycieli polskich to wahają się one od 1513 do 3109 zł miesięcznie  (nauczyciel dyplomowany) – źródło gofin.pl). Różnice w zarobkach niemieckich i polskich nauczycieli pozostawiam bez komentarza. Nic dziwnego, że polscy nauczyciele często dodatkowo pracują, udzielając korepetycji aby wspomóc budżet domowy.

Cechy dobrego nauczyciela to wymagania i kompetencje dla nauczycieli. Zarobki uzależnione są od kompetencji i stażu pracy.

 ®2016 Copyright by Beata Jodel

Przeczytaj jak inni blogerzy opisują Dzień Nauczyciela w ich krajach:

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Dzień Nauczyciela – http://baixiaotai.blogspot.com/2016/10/dzien-nauczyciela.html

 

Francja:

Demain viens avec tes parents – Dzień Nauczyciela

http://viensavecparents.blogspot.com/2016/10/dzien-nauczyciela.html

 

Francuskie i inne notatki Niki – Wspomnień czar… w Dniu Nauczyciela

http://notatkiniki.blogspot.com/2016/10/wspomnien-czar-w-dniu-nuczyciela.html

 

FRANG – 11 cech idealnego nauczyciela

http://www.frang.pl/11-cech-idealnego-nauczyciela/

 

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim – Jak zostałam panią od francuskiego

http://francuski-przez-skype.blogspot.com/2016/10/jak-zostaam-pania-od-francuskiego.html

 

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Nauczyciele języków, taki was zapamiętałam

http://www.hiszpanskinaluzie.pl/2016/10/dzien-nauczyciela-wspominki.html

  

Japonia:

Japonia-info.pl – Nauczyciel, który zmienił moje podejście do nauki języków: http://japonia-info.pl/nauczyciel-jezyka-ktory-zmienil-podejscie-do-nauki-jezykow/

 

Niemcy:

Językowy Precel – Moje nauczycielki niemieckiego

http://jezykowyprecel.pl/2016/10/moje-nauczycielki-niemieckiego/

 

Norwegia:

Norwegolożla: Nauczyciel idealny – czy istnieje?

https://norwegolozka.wordpress.com/2016/10/14/nauczyciel

 

Rosja:

Dagatlumaczy.pl – blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim, Dzień Nauczyciela – komu zawdzięczam znajomość rosyjskiego? http://www.dagatlumaczy.pl/dzien-nauczyciela-komu-zawdzieczam-znajomosc-rosyjskiego

 

Wielka Brytania:

English Tea Time Jak nauczycielka angielskiego wpłynęła na moje życie

http://english-tea-time.com/nauczycielka-angielskiego-wplynela-zycie/

 

Language Bay

http://language-bay.blogspot.com/2016/10/one-way-to-learn-english.html

 

Angielski dla każdego – Dzień Nauczyciela 2016

http://angdlakazdego.blogspot.com/2016/10/dzien-nauczyciela-2016.html

 

English with Ann – Jak być dobrym nauczycielem http://english-with-ann.blogspot.com/2016/10/jak-byc-dobrym-nauczycielem.html

 

Włochy:

italia-nel-cuore – Dobry nauczyciel to skarb

https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2016/10/14/dobry-nauczyciel-to-skarb/

Primo Cappuccino – Jakim nauczycielem języków obcych NIE być?
http://www.primocappuccino.pl/jezyki-obce-cechy-nauczyciela/

 

Wielojęzyczne:

uLANGUAGES – Dzień Nauczyciela 2016 i najbardziej inspirujący nauczyciel w moim życiu https://ulanguages.wordpress.com/2016/10/14/najbardziej-inspirujacy-nauczyciel-w-moim-zyciu-czyli-od-czego-sie-to-wszystko-zaczelo/

 

Lingwoholik: Jaki wpływ na językoholizm mają nauczyciele? http://lingwoholik.pl/jaki-wplyw-na-jezykoholizm-maja-nauczyciele/

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

4 myśli w temacie “Cechy dobrego nauczyciela”

    1. Tak, w Niemczech zawód nauczyciela jest naprawdę szanowany i należycie opłacany. Znałam małżeństwo, które całkiem dobrze żyło ze swoich zarobków i miało potem niezłe emerytury. Ona uczyła plastyki w szkole specjalnej a on był nauczycielem warsztatów w szkole zawodowej. W PL nie byłoby tak dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*